Lékaři jí vakcínu kvůli vysokým protilátkám nedoporučili. Vivien Babišová se nechá očkovat, potvrdil premiér

Andrej Babiš s dcerou a manželkou
Andrej Babiš s dcerou a manželkou
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 11. 2021

Dcera premiéra České republiky Andreje Babiše (67) byla až do této chvíle jediným členem rodiny, který nebyl očkovaný proti nemoci covid-19. V červenci jí lékaři vakcínu nedoporučili s tím, že po prodělání nemoci má v těle vysoké množství protilátek. O pár měsíců později je ale vše jinak a předseda vlády potvrdil, že Vivien Babišovou (21) brzy čeká první dávka.

Andrej Babiš a jeho manželka Monika (47) si přáli, aby celá rodina byla proti nákaze nemocí covid-19 chráněna očkováním. V červenci s tím u jejich syna Frederika (17) nebyl nejmenší problém a dostal první dávku, na překážku ovšem narazila dcera Vivien. Ta, ačkoliv netušila, že covid-19 vůbec prodělala, měla v krvi tak vysoké množství protilátek, že jí lékaři vakcínu nedoporučili.

"Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo," řekla tehdy Monika Babišová pro deník Blesk s tím, že hladina protilátek bude u její dcery překontrolována.

Situace okolo Vivien Babišové v létě rozpoutala velkou debatu o uznávání protilátek jako bezinfekčnosti, proti tomu se ale většinová část odborné veřejnosti ohrazovala. "Nikde na světě není stanovena shoda, jaká hladina a na jak dlouho jsou protilátky bezpečné. Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz infektolog Petr Smejkal (49).

Zřejmě právě po opakovaném měření protilátek lékaři u Vivien Babišové nakonec dospěli ke shodě, že už nastal čas, aby se očkovat nechala. Už tento měsíc ji tak čeká první dávka vakcíny. "Dcera Vivien se po konzultacích s lékaři nechá v listopadu naočkovat," napsal Andrej Babiš v SMS zprávě deníku Blesk.

Sousední Rakousko protilátky jako bezinfekčnost uznává, v České republice ale podle prezidenta České lékařské komory lidé toto téma zneužívají jako argument, proč se nenechat očkovat. "Bohužel někteří lidé zneužívají protilátky jako alibi pro to se nenechat očkovat. Vakcíny jsou dostupné, jsou také bezpečné a pokud se nechá vakcinovat někdo, kdo onemocnění covid-19 prodělal, má tedy protilátky, takže mu to neuškodí. Opak je pravdou, ještě víc mu to prospěje. Otázka protilátek je tedy zcela irelevantní, očkovat by se měli všichni," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.