Lékařka popsala boj s covidem z první linie: Umírání pacientů i silné lidské příběhy. Upřesnila, zda je opravdu důležité očkování

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Sociálními sítěmi aktuálně rezonuje příspěvek lékařky Martiny Žižlavské, která popsala, jaký byl z úhlu nemocničního personálu z covidového oddělení boj s poslední vlnou. Popsala umírání pacientů i silné lidské příběhy těch, kteří přišli o své blízké. Zveřejněním chtěla poukázat především na důležitost očkování. "Motivovala mě celá řada mých přátel, kteří se bohužel nechtějí nechat očkovat. Dlouho jsem se do podobných diskuzí ani nezapojovala, přišlo mi to marné a nechtěla jsem si kazit náladu. Pak mi došlo, že budu mít náladu teprve pokaženou, pokud by se někomu z mých blízkých něco stalo," řekla Martina Žižlavská pro ŽivotvČesku.cz.

Příspěvek Martiny Žižlavské, v němž popisuje boj pacientů na covidovém oddělení, se na sociálních sítích dočkal už tisíců sdílení. Hojně ho komentují nejen lidé, kteří souhlasí, ale i tací, kteří ji obviňují z propagace očkování, jehož jsou odpůrci. Lékařka v příspěvku vzpomíná na pacienta, který zemřel pár dní po přijetí, ale i na zhrouceného muže, který se domníval, že nakazil svou matku, která covidu-19 podlehla.

Žena, která pomáhala pacientům s jejich bojem o život, chtěla příspěvkem zdůraznit důležitost vakcín a upozornit své blízké, kteří jsou odpůrci, aby před ní toto téma nevytahovali. "Motivovala mě celá řada mých přátel, kteří se bohužel nechtějí nechat očkovat. Dlouho jsem se do podobných diskuzí ani nezapojovala, přišlo mi to marné a nechtěla jsem si kazit náladu. Pak mi došlo, že budu mít náladu teprve pokaženou, pokud by se někomu z mých blízkých něco stalo," uvedla Martina Žižlavská pro ŽivotvČesku.cz.

"Tak jsem to párkrát zkusila, a zjistila jsem, že vlastně nevím, co říct... Na jakýkoliv faktický argument existuje jiný pseudoargument proti. Některé zní chytře ale nejsou, jiné ani to ne. Mluví se o tom opravdu těžko, a to i v kruhu přátel. Zjistila jsem, že to neumím. Chtěla jsem lidem přiblížit tyto své pocity a proč mě to štve. Respektuji rozhodnutí každého a nikdy bych si nepřála, aby byl k očkování někdo donucen. Přeju si, abychom o tom ale uměli mluvit bez urážek a s čistou hlavou," vysvětlila lékařka pro ŽivotvČesku.cz, co ji ke zveřejnění příspěvku přimělo.

Pod příspěvkem se objevili lidé, kteří nad očkováním váhají a mají k němu ještě dotazy, na které jim zatím nikdo neodpověděl. Mezi komentujícími se ale objevili i dezinformátoři a šiřitelé poplašných zpráv. Z těch si lékařka nedělá těžkou hlavu a ocenila by, kdyby lidem, kteří jsou na vážkách, byly zodpovězeny jejich dotazy.

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před ...

"V diskuzi pod příspěvkem jde zpozorovat několik fanatiků, kteří stále dokola opakují nebezpečné dezinformace. Ti mě moc nezajímají, všichni víme, že existují a myslím, že moc dalších lidí nepopletou. Nejzajímavější jsou ale lidé se skutečně konstruktivními dotazy a připomínkami. Například stále zřejmě není jednoznačně vysvětleno, proč se doporučuje očkování i lidem, kteří mají vysokou hodnotu protilátek. V tomto je zřejmě nějaká informační mezera, která by se měla pořádně vyplnit. Celkově mě reakce potěšily, pozitiva převažují a naprostá většina lidí tyto pocity sdílí," dodala Martina Žižlavská pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.