Leona Machálková prozradila svůj recept, jak být šik. Jdu běhat, i když prší, říká zpěvačka

Zpěvačka Leona Machálková
Zpěvačka Leona Machálková
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2021

Kultura se znovu vrátí k životu a nejen pro uměleckou sféru je to radostná zpráva. Vláda se rozhodla s ohledem na příznivý vývoj epidemické situace postupně rozvolňovat, a tak by si diváci a posluchači mohli konečně dočkat živých koncertů a návštěvy divadel a kulturních akcí. Zpěvačka Leona Machálková (53) je s kapelou připravena znovu vystupovat, ale prozatím si vyzkoušela streamované koncerty. Přesto, že už má za sebou jubilejní »padesátku«, stále se udržuje ve formě. "Snažím se žít zdravě, dobře jíst, pravidelně se hýbat, udržovat si veselou mysl a příroda, která mě dneska už vlastně dojímá, mě žene ven, jak jen to jde," řekla v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi stálice české populární scény se řadí zpěvačka Leona Machálková, která úspěšně působí v umělecké sféře už desítky let. Ztvárnila role v muzikálech jako Dracula, Angelika, Bídníci nebo Jack Rozparovač a další. Natočila hned několik sólových alb a nazpívala mimo jiné společně s Petrem Kolářem (53) velký hit a znělku televizního seriálu Pojišťovna štěstí – Den, kdy se vrátí láska. V osobním životě je pyšnou maminou syna Artura (18), kterého přivedla na svět v lednu 2003 v bangkocké nemocnici výtvarníkovi a architektovi Bořku Šípkovi (†66).

Příznivý vývoj epidemie v Česku přinesl naději umělcům v tom, že se budou moci po více jak roce vrátit k živým koncertům, představením a znovu zažít pocit, jaké je vystupovat před publikem.

Leono, jak se připravujete na znovuobnovení kultury, které je plánováno podle příslibu vlády postupně od 24. května?

Jestli mohu něco na tohle téma říct - já jsem připravená se svou kapelou neustále. Po celou covidovou dobu jsme v kontaktu, zkoušíme, hrajeme online streamové koncerty, chystáme nové písničky… Vzhledem k tomu, že jsme neměli žádné instrukce, odkdy se bude moci hrát, stále jsme doufali, že už brzy. Proto jsme se udržovali ve formě (směje se). Nicméně tyto pokyny od vlády na poslední chvíli jsou špatné zejména pro pořadatele, kterým nemůžete říct, že už za týden něco půjde. Všichni potřebují vědět několik týdnů dopředu, co se bude dít. Jelikož tomu tak není, je to pro nás špatné bohužel i dál. Nám třeba odpadly všechny červnové venkovní koncerty z již uvedených důvodů, což nás nejen mrzí, ale i ekonomicky drtí.

Vím, že jste vystupovala v rámci online koncertu s názvem Kultura žije!. V čem vám akce udělala největší radost. Bylo něco, co vás potěšilo?

Online koncerty jsou velmi dietní formou »muzicírování«. Bez reakce, odezvy, zpětné vazby, vzájemné energie… Hrajeme s radostí, že se aspoň »něco děje«. Vidíme se s kolegy, prožijeme spolu muziku, kterou máme rádi a v neposlední řadě potěšíme skalní fanoušky, kteří se doma dívají do svých počítačů. Nechci si vůbec připouštět, že by to takhle mělo jít dál. Naši online diváci jsou na nás milí a za to jim patří velké díky, že se nám snaží být oporou a povzbuzují nás.

Epidemie koronaviru je v Česku přes rok. Bude pro vás po dlouhodobému znemožnění koncertovat, zpívat a hrát těžké se vrátit zpátky do dřívějších pracovních kolejí?

Snad to vyzní tak, jak si upřímně myslím, ale neobáváme se ničeho. Naší silnou motivací je hrát a vrátit se k našim plnohodnotným životům s maximální energií a pokorou. Radujeme se, těšíme se a ladíme se na lepší časy. Zároveň si uvědomujeme, že do starých »kolejí« se dlouho nevrátíme, předpokládáme, že problematické to bude ještě nějakou dobu.

Když pomineme epidemii. Na posledním online koncertě jste se ukázala v krásných šatech a nutno říct, že ve svém věku vypadáte skvěle a také mladší. Je to otázka genetiky, nebo máte nějaký osvědčený recept, jak se udržujete v kondici? Po té fyzické i mentální stránce.

Děkuji Vám za kompliment… Jestli tomu je tak, jak říkáte, vděčím za to svým genům, protože oba moji rodiče vypadají na svůj věk velmi dobře. Stejně jako já jsou činorodí a optimističtí. Snažím se žít zdravě, dobře jíst, pravidelně se hýbat, udržovat si veselou mysl a příroda, která mě dneska už vlastně dojímá, mě žene ven, jak to jen jde. Před rokem bych do sebe neřekla, že půjdu běhat, i když prší. Teď mi to nevadí, naopak se těším z vůní, které jsou při dešti intenzivnější, venku skoro nikdo není a tu krásu mám na chvilku sama pro sebe. Je to vlastně taková malá meditace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.