Letní a zimní čas se bude i nadále měnit. Psycholog Jeroným Klimeš vysvětlil, jaké zdravotní dopady to může na člověka mít

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 9. 2021

Vláda v pondělí schválila, že v následujících pěti letech bude letní čas nadále začínat v poslední březnovou neděli a končit s poslední nedělí měsíce října. Změny času měly v Evropské unii skončit už v roce 2019, členské státy se ale nedohodly na jednotném času. Mnozí lidé si přitom stěžují, že hodinový posun se podepisuje na jejich psychice i fyzickém zdraví. "Hodinový posun nemůže zdravého člověka vykolejit. Lidé této události přiřazují jiné problémy, které s posunem času nesouvisejí," řekl pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Letní a zimní čas zůstávají nadále hodně diskutovaným tématem. Někteří lidé mají s hodinovým posunem problém a spojují s ním psychické a zdravotní potíže. V Česku přitom k posunům času bude docházet přinejmenším následujících 5 let ve stejných termínech jako dosud. Podle uznávaného psychologa ale nemůže hodinový posun nikomu zdravému uškodit.

"Hodinový posun nemůže zdravého člověka vykolejit, je to stejné, jako když sednete do letadla a letíte do Londýna. Kdybychom se pohybovali z Česka do Ameriky, tak je to 6 hodin a s člověkem už to může zahýbat. Byla by to takzvaně pásmová nemoc, ale ta u jedné hodiny neexistuje. Tomu člověku se nemůže nic stát," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Odborníci a posunech času debatují už dlouhá léta. Přestože lidé tvrdí, že jejich psychické i fyzické problémy přímo souvisejí s hodinovou změnou, psycholog je přesvědčený, že ačkoliv jimi lidé skutečně trpí, příčina je jinde.

"Lidé této události přiřazují jiné problémy, které s posunem času nesouvisejí. Ty problémy mají, ale jsou generované jinou příčinou. Problém se spánkem lidé nemají kvůli vstávání, ale proto, že chodí pozdě spát. Mají potom rozhozený životní cyklus, spánkovou deprivaci a v takovém případě je i ten hodinový posun může rozhodit," dodal psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.