Léto a pak... Jízdní řád koronaviru pro nadcházející měsíce odhadl epidemiolog a bývalý šéf zdravotnictví Roman Prymula

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 8. 2022

Letní vlna koronaviru se dostává do významně příznivějších hodnot. V úterý testy potvrdily 2417 nových případů nákazy covidem-19 v Česku, což znamená v mezitýdenním srovnání pokles přibližně o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo o 200 méně než v pondělí - celkem 947. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila respektovaného epidemiologa a bývalého šéfa zdravotnictví Romana Prymulu (58), zda by dokázal odhadnout »jízdní řád« infekce pro další období. Zejména pak pro chladnější měsíce, kdy respirační onemocnění v posledních dvou letech dokázalo prakticky paralyzovat svět.

"Je složité přesně odhadnout, co bude. Ale vidíme, že letní vlna pomalu odchází, tedy s výjimkou Asie. V Evropě je pak znatelný pokles včetně České republiky, kde je křivka trochu odlišná - působí, že stagnuje, ale spíše poměrně pomalu klesá. Myslím si, že někdy v září klesne na ještě nižší hodnoty, pak bude chvíli kompenzační pauza, následně začne s vysokou mírou pravděpodobnosti vlna podzimní, kdy se bude zhoršovat počasí a lidé se budou dostávat do těsnějšího kontaktu, než jsou v současné chvíli. Podzimní vlna bude kulminovat, jak jsme zvyklí, někdy na konci října až začátkem listopadu," odhadl pro ŽivotvČesku.cz veřejnou odborností uznávaný odborník v oboru epidemiologie.

Počty nakažených v Česku klesají v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů.

Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci. V nemocnicích bylo v úterý 1119 lidí s pozitivním testem na covid. Stav 38 z nich byl vážný. V mezitýdenním srovnání klesl počet pacientů o 215.

Od začátku epidemie v Česku v březnu 2020 se v Česku prokazatelně nakazily covidem více než čtyři miliony lidí. U dalších více než 292.000 případů mají hygienici podezření na opakovanou nákazu. S covidem dosud zemřelo 40.601 lidí. Za posledních sedm dní přibylo do statistik 64 úmrtí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.