Léto dá o sobě vědět. V polovině týdne rtuť teploměru vystřelí ke 30 °C, uvedla konzultantka počasí Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2022

Už v úterý do České republiky pronikne teplý vzduch z jihozápadu a těšit se lze na letní teploty, které přesáhnou 25 °C. "Ve středu bude v maximech 28 °C. Před přechodem studené fronty ve čtvrtek budou nejvyšší odpolední teploty na jižní Moravě dokonce atakovat třicet stupňů," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ledových mužů se letos obávat není třeba. "I z pohledu statistiky v posledních 60 letech spíše přináší letní teploty než mrazivá rána. Na ledové muže přineslo počasí naposledy výrazné ochlazení v roce 2020. Tehdy se od vyšších poloh vrátilo sněžení. Pokud se podíváme na statistiku výskytu ledových mužů za posledních 60 let na stanici Praha-Ruzyně, potom se v období »ledových mužů« ranní mráz vyskytl pouze ve 3 procentech případů, tedy se stejnou pravděpodobností jako tropické teploty. Ty přinesly roky 1969 (teplota kulminovala na 33 °C) a 1985 (s teplotou na 30,1 °C)," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že pravděpodobnost letních teplot v období »ledových mužů« je 21 procent.

Přestože teploty následujících dnů budou nadprůměrné, na teplotní rekordy nedosáhnou. Teplotní rekord je například z pražského Klementina pro 11. květen z roku 2012, kdy teplota kulminovala na 30,3 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.