Léto je konečně tady. Dagmar Honsová upřesnila, kdy se Česko dočká tropických třicítek

Počasí - ilustrační snímek
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 6. 2021

Poslední dny se nesou ve znamení příjemných letních teplot, které lákají ke koupání a pobytu venku v přírodě. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nemá v platnosti žádnou výstrahu, jako tomu bylo přes víkend v souvislosti s rizikem bouřek. Červen by měl přinést také dlouho očekáváné tropy. "Vypadá to, že nejteplejšími dny budou v příštím týdnu úterý a středa, kdy bychom 30°C atakovat konečně měli," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Polovina pracovního týdne nepřinese v teplotách žádné výrazné změny. Rtuť teploměru sice ještě nepřesáhne tropickou »třicítku«, teploty se ale i tak budou pohybovat ve velmi příjemném rozmezí a lákat ke koupání a opalování.

"Do konce týdne se tropických »třicítek« nedočkáme, teploty budou na 26 °C, přechodně i 27 °C. Hodně záleží na tom, jestli přijdou bouřky. Kupovité oblačnosti, lokálních dešťových přeháněk a bouřek bude oproti pondělí a úterý už přibývat. Prší například na Karlovarsku, v Aši jsou po ránu dokonce i bouřky. Na Moravě a ve Slezsku může být přes den i 27 °C, v Čechách o něco méně, kvůli kupovité oblačnosti," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tropické léto by ale mělo přijít, a to konkrétně po víkendu.

"Vypadá to, že nejteplejšími dny příštího týdne budou úterý a středa, kdy bychom konečně mohli atakovat hodnotu 30 °C. Numerické modely zatím vypočítávají, že oblačnosti bude méně," objasnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, kdy se teploty vyšplhají na dosavadní letošní maxima.

V minulém týdnu platila výstraha ČHMÚ ohledně nebezpečí bouřek, a i když se lokálně očekávají i nyní, neměly by znamenat žádné riziko. "V bouřkách může spadnout aktuálně nějakých 20 milimetrů srážek a nárazy větru očekáváme kolem 70 km/h. Rozhodně nebudou tak silné jako v Německu. Tam jsou vlastně stále silnější," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.