Léto je konečně tady. Dagmar Honsová upřesnila, kdy se Česko dočká tropických třicítek

Profimedia
Počasí – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 9. 6. 2021

Poslední dny se nesou ve znamení příjemných letních teplot, které lákají ke koupání a pobytu venku v přírodě. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nemá v platnosti žádnou výstrahu, jako tomu bylo přes víkend v souvislosti s rizikem bouřek. Červen by měl přinést také dlouho očekáváné tropy. "Vypadá to, že nejteplejšími dny budou v příštím týdnu úterý a středa, kdy bychom 30°C atakovat konečně měli," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Polovina pracovního týdne nepřinese v teplotách žádné výrazné změny. Rtuť teploměru sice ještě nepřesáhne tropickou »třicítku«, teploty se ale i tak budou pohybovat ve velmi příjemném rozmezí a lákat ke koupání a opalování.

"Do konce týdne se tropických »třicítek« nedočkáme, teploty budou na 26 °C, přechodně i 27 °C. Hodně záleží na tom, jestli přijdou bouřky. Kupovité oblačnosti, lokálních dešťových přeháněk a bouřek bude oproti pondělí a úterý už přibývat. Prší například na Karlovarsku, v Aši jsou po ránu dokonce i bouřky. Na Moravě a ve Slezsku může být přes den i 27 °C, v Čechách o něco méně, kvůli kupovité oblačnosti," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že tropické léto by ale mělo přijít, a to konkrétně po víkendu.

"Vypadá to, že nejteplejšími dny příštího týdne budou úterý a středa, kdy bychom konečně mohli atakovat hodnotu 30 °C. Numerické modely zatím vypočítávají, že oblačnosti bude méně," objasnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka, kdy se teploty vyšplhají na dosavadní letošní maxima.

Se začátkem června je již tradičně spojena sezóna samosběru jahod, který lidé využívají rok od roku více. Ale ten letošní se vzhledem k dlouhotrvajícímu chladnému počasí, které trvalo až do konce května, opozdí. Ceny samosběru oblíbeného letního ovoce se liší napříč celou republikou a přesné termíny sadaří teprve zveřejní. Jisté je, že se ale posune minimálně na polovinu měsíce. "Ve středu budeme dělat první samosběr. Na pole pustíme 80-120 lidí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Sixta z Jahodárny Sedlčánky.

Prázdniny už oficiálně začaly a s nimi i sezóna dovolených. Kdo si teď na jednu vyrazí pří...

V minulém týdnu platila výstraha ČHMÚ ohledně nebezpečí bouřek, a i když se lokálně očekávají i nyní, neměly by znamenat žádné riziko. "V bouřkách může spadnout aktuálně nějakých 20 milimetrů srážek a nárazy větru očekáváme kolem 70 km/h. Rozhodně nebudou tak silné jako v Německu. Tam jsou vlastně stále silnější," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu