Léto s britskou mutací. Epidemiolog Rastislav Maďar popsal vliv teplého počasí na koronavirus

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Se souhlasem Rastislava Maďara
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 3. 2021

Část veřejnosti se upíná k tomu, že teplé jarní či letní počasí by mělo pomoci v boji s koronavirem. Respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar (47) popsal vliv vyšších teplot na šíření koronaviru. "Teplé počasí samo o sobě pandemii nevyřeší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Už při první jarní vlně se hodnotilo, jak velký vliv na šíření koronaviru má teplé počasí. Odborníci tehdy potvrdili, že s vyššími teplotami síla viru ustupuje, počasí ale není všemocné. V České republice dominuje tzv. britská mutace, která se bude rychlým tempem šířit zřejmě i v létě.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala názor epidemiologa Rastislava Maďara na to, zda s vyššími teplotami vir ztratí na virulentnosti.

"Čím déle virus cirkuluje v lidské populaci, tím větší je pravděpodobnost vzniku dalších mutací. Pokud se budou týkat i hrotových proteinů, mohou mít účinnost očkování a vznik kolektivní imunity zásadní význam. Předem to však nelze předvídat, je to náhodný a čistě přírodní jev. Teplé počasí s vyšší vlhkostí sice nesníží virulenci viru, ale ztíží podmínky pro jeho šíření a vyvolání nákazy. Samo o sobě však počasí pandemii nevyřeší. Nakonec, brazilské město Manaus v tropické části země je toho jasným důkazem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

K 7. březnu bylo s koronavirem v českých nemocnicích hospitalizováno 7899 pacientů. Od propuknutí epidemie zemřelo v České republice 21.717 lidí.

Index protiepidemického systému PES zůstává na 76 bodech. Reprodukční číslo R, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden infikovaný, ale kleslo na 1,005 a je na nejnižší hodnotě od 2. února. Tehdy bylo zároveň naposledy pod hodnotou 1.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.