Léto s britskou mutací. Epidemiolog Rastislav Maďar popsal vliv teplého počasí na koronavirus

Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar
Bývalý vládní epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: se souhlasem Rastislava Maďara

Část veřejnosti se upíná k tomu, že teplé jarní či letní počasí by mělo pomoci v boji s koronavirem. Respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar (47) popsal vliv vyšších teplot na šíření koronaviru. "Teplé počasí samo o sobě pandemii nevyřeší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Už při první jarní vlně se hodnotilo, jak velký vliv na šíření koronaviru má teplé počasí. Odborníci tehdy potvrdili, že s vyššími teplotami síla viru ustupuje, počasí ale není všemocné. V České republice dominuje tzv. britská mutace, která se bude rychlým tempem šířit zřejmě i v létě.

Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala názor epidemiologa Rastislava Maďara na to, zda s vyššími teplotami vir ztratí na virulentnosti.

"Čím déle virus cirkuluje v lidské populaci, tím větší je pravděpodobnost vzniku dalších mutací. Pokud se budou týkat i hrotových proteinů, mohou mít účinnost očkování a vznik kolektivní imunity zásadní význam. Předem to však nelze předvídat, je to náhodný a čistě přírodní jev. Teplé počasí s vyšší vlhkostí sice nesníží virulenci viru, ale ztíží podmínky pro jeho šíření a vyvolání nákazy. Samo o sobě však počasí pandemii nevyřeší. Nakonec, brazilské město Manaus v tropické části země je toho jasným důkazem," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Rastislav Maďar.

K 7. březnu bylo s koronavirem v českých nemocnicích hospitalizováno 7899 pacientů. Od propuknutí epidemie zemřelo v České republice 21.717 lidí.

Antigenní testy, které vláda nakoupila pro testování ve školách, nemají podle odborníků do...

Index protiepidemického systému PES zůstává na 76 bodech. Reprodukční číslo R, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden infikovaný, ale kleslo na 1,005 a je na nejnižší hodnotě od 2. února. Tehdy bylo zároveň naposledy pod hodnotou 1.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.