Reklama:

Letos možná bez polibku. Piráti se STAN by ve volbách porazili Babišovo ANO. Politolog popsal důvod

Andrej Babiš a Marek Prchal.
Andrej Babiš a Marek Prchal.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2021

Model agentury Kantar, který si nechala vypracovat Česká televize, v neděli ukázal, že letošní volby by s přehledem ovládli Piráti v koalici se STAN. Od voličů by společně získaly 34 procent hlasů. Druhé ANO by mělo 22 procent. Třetí by skončila koalice SPOLU se ziskem 17,5 procenta. "V průzkumu se odráží, jak vláda nezvládá boj s pandemií. Je to logické, že když jsou lidé nespokojeni, tak sahají po opozičních stranách," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek, co stojí za úspěchem opozice.

Reklama:

Zajímavým ukazatel současné politické scény je, že hnutí SPD by ve volbách obdrželo od voličů 11 procent a komunisté by dostali 5,5 procenta. Pro ČSSD by letošní volby byly katastrofální. Model jim přisoudil podporu 4,5 procenta.

"Výsledky odráží sběr dat, v němž se promítá politický zápas z dané doby. Do voleb je řada měsíců a uvidí se, co se bude dít dál. Závěr je ale jednoduchý, pokud se vláda nebude jevit voličům jako instituce, které se daří zvládat pandemii, tak jen těžko může očekávat úspěch u voleb," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Reklama:

Průzkum proběhl od 15. února do 5. března a zapojilo se do něj 1200 respondentů. Pro mnohé je překvapením, že hnutí SPD posiluje.

"Je to proto, že jde o část nespokojených voličů ANO. Tedy utíkají ke koalici Pirátů a STAN a starší voliči k SPD. V zásadě se to dá shrnout do toho, že pokud vláda zvládne vakcinaci, může ještě něco zvrátit, pokud se jí to nepovede a pokud se vakcinace bude protahovat a podobně, tak musí očekávat odklon voličů," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek, že letošní výsledky voleb budou zohledněny zejména tím, jak se bude dařit v boji s epidemií koronaviru.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: