Letos se nepotvrdil ani jediný případ chřipky. Podle uznávaného epidemiologa za tím stojí covid-19

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 1. 2021

Česko prochází obdobím, kdy každoročně lékaři zaznamenávají nástup epidemie chřipky. Letos ale podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím laboratoře nepotvrdily jediný případ nákazy. To tuzemští praktici nepamatují hodně dlouho. Podle uznávaného epidemiologa Romana Prymuly (56) za tím stojí situace ohledně nového typu koronaviru. "Je zřejmé, že opatření proti covid-19 mají i zásadní vliv na chřipku," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný odborník.

V tomto období jsou běžně přeplněné čekárny u lékařů, ze kterých se ozývá kašel a časté posmrkování do kapesníků. Podle statistik se k obvodnímu lékaři kvůli respiračním onemocněním v loňském roce, tedy ještě před vypuknutím epidemie koronaviru, vydalo okolo milionu lidí.

Hospitalizaci na JIP vyžadovalo přibližně 300 pacientů, okolo 60 z nich podle statistik zemřelo. Reálný stav je pochopitelně s čísly jinde, což platí u všech statistik. Letos se ovšem statistici nestačí divit. Až to vypadá, že chřipka se snad vypařila. "V České republice zatím ze spolupracujících laboratoří nemáme záchyt viru chřipky hlášený, citoval portál TN.cz lékaře a epidemiologa SZÚ (Státního zdravotního ústavu) Jana Kynčla včetně počtu hospitalizací.

Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil epidemiolog Roman Prymula, který vysvětlil jednu z příčin »vymizení« chřipky. "Zatím jsme ještě na počátku chřipkové sezóny, takže nelze dělat nějaké dalekosáhlé závěry. Je však zřejmé, že opatření proti covid-19 mají i zásadní vliv na chřipku. Je velmi pravděpodobné, že chřipka letos bude velmi slabá," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Jedním z dalších faktorů, proč letos zatím není záznam o chřipce, je, že pokud má někdo příznaky chřipky, které jdou jednoduše zaměnit za příznaky koronaviru, automaticky se jde testovat na covid-19. V případě negativního testu takový jedinec často s úlevou ani nejde k praktickému lékaři a respirační chorobu přečká doma v posteli.

Zatímco dosud se několik měsíců Česko potýkalo pouze s covidem-19 a chřipka dokonce nebyla...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu