Letos starým lidem vezmou Vánoce. Téměř 100 tisíc seniorů se dalších nedožije, rozlítil se Roman Šmucler
Lékař a člen Ústředního krizového štábu v jarní vlně epidemie Roman Šmucler (51) je dlouhodobým kritikem některých opatření, která jsou zaváděna bez logických odůvodnění. Naopak vidí v současné epidemii faktory jako plýtvání peněz nebo přílišný zásah do svobod člověka. Na druhou stranu soudně některá opatření pozitivně kvituje. Podle něj je ale vrcholem všeho to, že nová studie ukázala, že člověk bez příznaků covidu-19 by neměl nakazit dalšího jedince. Navíc se značně rozlítil nad opatřeními, která jsou ve »hře« okolo Vánoc. "Zajímalo by mě, jestli si někdo uvědomil, že sto tisíc starých lidí se dalších Vánoce nedožije," řekl pro ŽivotvČesku.cz Šmucler.
Odborník, který současné dění kolem epidemie bedlivě sleduje, poukazuje na zajímavou studii, která vyšla v jednom odborném magazínu.
"Nejnovější studie publikovaná v časopisu Nature vyloučila v Číně na ohromném vzorku asymptomatické přenosy, což znamená to, že není možné, aby se někdo od někoho, kdo nemá příznaky, nakazil. Takže je potřeba přestat s opatřeními vůči lidem, kteří jsou zdraví, jak doporučuje WHO. Maximálně, když někoho zachytíme, tak ho nechat v krátké karanténě, když by u něj to onemocnění začínalo. A co je nejdůležitější, soustředit všechny síly, což jsme zatím výrazně nedělali, na ochranu těch starých a nemocných, kteří patří do ohrožené skupiny, protože rozhodující v této pandemii mezi státy bude to, kdo bude mít kolik zemřelých na milion obyvatel, a to ukáže kvalitu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz lékař, který se domnívá, že řada opatření by měla být postavena jinak.
Šmucler je zároveň rozlícen z toho, jakým způsobem je postaven systém, ve kterém se opatření dotknou zejména starších lidí. "Nejzranitelnější čtvrtina všech zemřelých jsou lidé z léčeben dlouhodobě nemocných a domovů důchodců, takže když se tam bude pravidelně testovat personál, což jsme v září nedělali, tak to bude rozhodující věc. Stát, ale i Praha se chystají drasticky omezit Vánoce, nebudou trhy, nebudou půlnoční mše... Zajímalo by mě, jestli si někdo uvědomil, že sto tisíc starých lidí se dalších Vánoce nedožije. Nejde jen o to, že děti budou mít zkažené Vánoce, ale že poměrně vysoký počet starších lidí další Vánoce nezažije. A jakým právem se jim to vlastně bere? Ti lidé by měli mít šanci se podle svého zdravotního stavu rozhodnout, jestli na půlnoční mši půjdou či nepůjdou," uzavřel Šmucler, který poukazuje na skutečnost, že v celoroční statistice zemřelých dominují ženy a muži v kategorii 65+.
Jak to bude přesně na Vánoce, se ukáže podle dat v souvislosti s epidemií. Stupeň rizika bude určovat, jakým způsobem prožijeme letošní vánoční svátky. Čtvrtá úroveň se od třetí v mnoha ohledech liší, především co se týče omezení volného pohybu, shromažďování lidí a provozní doby podniků včetně restaurací.
Ve třetím stupni neplatí žádný zákaz nočního vycházení ani jiné forma omezení volného pohybu. Ovšem co se týče shromažďování osob ve venkovních a vnitřních prostorech, platí omezení na 50 lidí venku, 10 uvnitř. Na bohoslužby by mohlo přijít maximálně 30 osob, je tedy na místě otázka, jakým způsobem se budou řešit třeba půlnoční mše v kostelech, pokud budou.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.