Letošní jaro bez výrazných extrémů. Meteoroložka předpověděla, jaké počasí zavládne v dalších týdnech

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 3. 2021

Jedna z nejteplejších zim v historii měření v Česku skončila. O slovo se přihlásilo jaro, které letos bude podle meteoroložky Dagmar Honsové průměrné bez výrazných extrémů. Teplejší jaro možná řadu lidí preferujících teplejší dny potěší, problém ale může vyvstat s nedostatkem srážek. "Srážky se předpovídají hůře než teploty vzduchu," řekla pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí.

"Prognózy na letošní jaro ukazují, že by nemělo být srážkově podprůměrné. Spíše by mělo být v normálu, případně mírně nadprůměrné. V posledních letech panoval trend, že duben byl hodně suchý a květen byl spíše deštivý," upozornila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že vyšší teploty vždy povedou k dřívějšímu a rychlejšímu vývoji vegetace, rychlejší spotřebě vody i výparu, což s ohledem na prognózy srážek představuje riziko výskytu sucha.

"Pokud jde o teploty, mělo by jaro být nadprůměrné maximálně o stupeň než je srovnatelné s předchozími roky," dodala pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

Jaro jakožto přechodové období mezi zimou a létem je charakteristické velkou proměnlivostí, která se nemusí kvůli průměrování projevit. Počítat s občasnými vpády studeného vzduchu bychom proto rozhodně měli i během nadprůměrně teplého jara.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.