Letošní sezóna je mimořádně příznivá, říká předseda Svazu vodáků. Popsal stav vod a zhodnotil nebezpečí pití alkoholu

Vodáctví - ilustrační foto
Vodáctví – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2021

Přestože letos jsou možnosti cestování do zahraničí lepší než v loňském roce, mnoho lidí se rozhodlo strávit dovolenou v tuzemsku. Obzvláště vodáci si ji mohou užít nadmíru, neboť díky pravidelným srážkám a teplotám, které nejsou dlouhodobě tropické, jsou podmínky k dovolené na vodě ideální. "Z hlediska běžného vodáka je letošní sezóna mimořádně příznivá," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky (SVČR) Libor Polák. Promluvil také o nešvaru pití alkoholu na vodě.

"Koronavirus situaci zcela jednoznačně ovlivnil, je daleko větší zájem o tuzemské dovolené, pod které spadá i dovolená na vodě," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák začátkem června. Tehdy ještě nebylo jasné, zda na Česko, stejně jako v předchozích letech, neudeří vlna veder. Ta vodáckou sezónu negativně ovlivňovala, vody bylo v některých tocích tak málo, že nebyly sjízdné.

Červenec byl bohatý na srážky a tropických dnů mnoho nebylo. Tyto faktory letošní sezónu pozitivně ovlivňují. "Z hlediska běžného vodáka je letošní sezóna mimořádně příznivá. Máme dost srážek, v řekách se valí spousta vody a pakliže vodák nepřeceňuje svoje síly, je to optimální sezóna na to, užít si na vodě spoustu zábavy," popsal prázdninové podmínky pro vodáky pro ŽivotvČesku.cz Libor Polák.

Zatímco v předchozích letech vodáky trápil nedostatek vody, kvůli kterému museli dokonce i měnit plánované trasy, letos mají možnosti takřka neomezené. "Obecně je vody dostatek, někde až přespříliš. Ale v globálu se dá říct, že letošní vodácká sezóna je výrazně nadprůměrná," upřesnil předseda Svazu vodáků České republiky pro ŽivotvČesku.cz letošní stav vod.

V roce 2019 poslanci schválili, že vodákům bude na většině řek tolerováno půl promile alkoholu v krvi. Popíjení alkoholických nápojů je pro mnohé vodáky neodmyslitelnou součástí dovolené, podle předsedy SVČR by se ale tolerovat nemělo. "Já jsem dlouhodobě velkým oponentem všech aktivit spojených s nenulovou tolerancí. Pít na vodě je nebezpečná věc, následky mohou být fatální," dodal předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.