Reklama:

Lezlo to z něj jako z chlupaté deky, na důvěře vládě to nepřidá, říká Miroslav Kalousek ke kauze Jurečka s tím, že pro KDU-ČSL dobré řešení neexistuje

Premiér Petr Fiala a bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek
Premiér Petr Fiala a bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2024

Komentář: Vládní budoucnost ministra práce a sociálních věcí a předsedy strany Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s ohledem na vánoční večírek na ministerstvu, který loni v prosinci pokračoval i po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), bude v úterý večer řešit celostátní výbor lidovců. Jurečka novinářům sdělil, že sám nenavrhne hlasování o svém odchodu z postu ministra. Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz nabídl svůj pohled na kauzu někdejší politický bard Miroslav Kalousek. Z jeho slov vyplynulo, že stávající vládě jednání ministra na důvěryhodnosti nepřidá.

Reklama:

Večírek ministerstva vyvolal značnou kritiku. Pokračoval totiž v době, kdy byly již známy tragické události, při nichž ozbrojený útočník ve čtvrtek 21. prosince odpoledne zabil v budově FF UK čtrnáct lidí a dalších 25 zranil. Kritické reakce vyvolala i omluva ministra, protože přišla pozdě. V té uváděl, že by večírek rozpustil dříve, pokud by již o tragických následcích věděl. Členové vlády však měli informace už několik hodin.

První zprávy o obětech tragické události se objevily v médiích krátce po 15:30. Jurečka dnes zopakoval, že mobil nesledoval a »v plném rozsahu« se o situaci dozvěděl až v 18:26, kdy si přečetl textovou zprávu o svolání mimořádného jednání vlády. Ministr se dnes ve vyjádření před novináři znovu omluvil za to, že situaci špatně vyhodnotil a pochybil. Je přesvědčen o tom, že záležitost dostatečně vysvětlil.

Reklama:

Celostátní výbor lidovců, který má 39 členů, se mimořádně sejde v úterý večer. Původně měl jednat až koncem ledna. Na novém termínu se v neděli shodlo předsednictvo strany. Podle Jurečky může o personálních věcech rozhodovat výbor, ne předsednictvo.

"KDU-ČSL je ve složité situaci, pro ni dobré řešení neexistuje. Když si odvolá svého předsedu z vlády, tak ji to velmi oslabí, proto si nemyslím, že to udělá. Nicméně ji kauza velmi poškozuje, úplně zbytečně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politický klasik Miroslav Kalousek, který byl v období 2003 až 2006 předsedou KDU-ČSL. V červnu 2009 ze strany odešel, založil novou politickou stranu TOP 09.

Redakce mu položila dotaz i ohledně toho, zda vláda za Jurečkovy »verbální úskoky« ztratí na důvěře. "Určitě to vládě na důvěryhodnosti nepřidává. Je v tom velmi nešťastná komunikace. Kdyby pan ministr obratem řekl, že se dopustil chyby v úsudku a že ho to mrzí, že se omlouvá, tak asi dnes už by nebylo o čem mluvit. Ale tím, jak to z něj lezlo jako z chlupaté deky, jak se vymlouval, tak z to vyplynula velká kauza," dodal pro ŽivotvČesku.cz komentátor Miroslav Kalousek.

Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli v pořadu Partie televize Prima CNN řekl, že je podstatné, že Jurečka uznal chybu a omluvil se. Uvedl, že kdyby měl pocit, že šéf lidovců nemá být ve vládě, už by potřebné kroky podnikl. K odvolání Jurečky vyzval Fialu šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: