Lhal, křičel, svaloval vinu na druhé. Ivan Bartoš zhodnotil první střet s Andrejem Babišem ve volební debatě

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 9. 2021

První přímý střet v předvolební televizní debatě mají dva největší političtí rivalové Ivan Bartoš (41) a Andrej Babiš (67) za sebou. Kromě jmenovaných politiků se diskuze účastnili i šéf sociálních demokratů Jan Hamáček (42) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (40). Debatu provázely emoce a hádky. Zejména premiér velmi často skákal svým partnerům do řeči, Bartoš ho kvůli tomu označil za nevychovaného člověka. "Vystupování pana Babiše v debatě bohužel přesně odpovídá jeho způsobu vládnutí a jednání s lidmi," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Pirátů, který vystupování předsedy vlády zhodnotil.

Témat, která politici řešili, bylo několik. Od očkování, školství, přes zvládnutí pandemie, ale řešily se i důchody. Debata to ale nebyla klidná.

"Pan Babiš lhal, svaloval vinu na všechny okolo, chaoticky křičel místo konstruktivní diskuze. Projevil nulový respekt k druhým i absolutní nedostatek soucitu či odpovědnosti vůči občanům, kteří za jeho chyby trpí. Přesně takto ho znám z našich rozhovorů v době pandemie, když jsme mu nabízeli mnoho smysluplných návrhů, jak ulevit lidem a zmírnit krizi. Přesto mě vždy šokuje ta nulová empatie i sebereflexe. Nikoliv vůči opozici, ale vůči běžným občanům, na které kvůli vládní neschopnosti pandemie dopadla enormně tvrdě. A kteří se bohužel omluvy ani snahy o poučení nikdy od tohoto premiéra nedočkají," popsal svým pohledem televizní diskuzi pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš s tím, že jednání premiéra nebylo na místě.

"Jsme v přepočtu čtvrtí nejhorší na světě v počtu obětí, zemřely bohužel i desítky zdravotníků. Naše děti nemohly do škol nejdéle z EU. Skončil rekordní počet živnostníků a nezákonně se likvidovaly malé obchody. Vláda nesmyslně rozhazovala za věci nesouvisející s covidem, nakupovala v podivných zakázkách respirátory za 777 korun za kus a řítíme se ke krachu. Ani nemluvě o chaosu, kdy se čtyřikrát vyměnili ministři, zakazovala se káva v kelímku, pravidla měnila z hodiny na hodinu a samotní členové vlády porušovali nařízení," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz Bartoš a doplnil, že takovýto způsob vládnutí podle ega a křišťálové koule nikdy Piráti nebudou připouštět.

I když Andrej Babiš skákal trojici politiků neustále do řeči, podle některých politologů jeho vystupování nebude mít vliv na jeho stávající voliče.

Ivan Bartoš a Andrej Babiš se zároveň v přímém souboji utkají také jako lídři kandidátek koalice Pirátů a STAN a ANO v Ústeckém kraji. Mezi oběma politiky to v poslední době výrazně vře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.