Lhůta pro Babiše na omluvu vypršela. Ivan Bartoš označil premiéra za lháře a prozradil, jak s ním budou Piráti bojovat

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 6. 2021

Před více než týdnem obdržel premiér Andrej Babiš (66) od České pirátské strany předžalobní výzvu. Pirátům došla trpělivost poté, co znovu tvrdil, že chtějí zdanit přebytečné metry bytů a nastěhovat do domácností migranty. Za jeho výroky ve Sněmovně a na sociální síti Twitter požadují omluvu, na jejíž zveřejnění měl předseda vlády čas do konce minulého týdne. Premiér ale avizoval, že se omlouvat nebude. Lhůta skončila v neděli. "Pro Piráty a Starosty nejsou takové špinavé metody přijatelné, proto jsme se rozhodli proti nim bojovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf Pirátů Ivan Bartoš (41).

Ivan Bartoš vysvětlil, že Piráti se rozhodli záležitost řešit oficiálně z důvodu, že Andrej Babiš šíří dezinformace o straně dlouhodobě. Předžalobní výzva vyšla z rozhodnutí dát najevo netoleranci s manipulací voliči a šířením poplašných zpráv. Kromě omluvy žádají stažení příspěvku na sociální síti, kde předseda vlády tvrdí, že Piráti hodlají mapovat byty, zdanit přebytečné metry a nastěhovat do nich »nejlépe nějakého migranta«.

"Premiér Babiš lže, protože se bojí, že po volbách přijde o svou moc a peníze, které tahá z kapes lidí. Pro Piráty a Starosty nejsou takové špinavé metody přijatelné, a proto jsme se rozhodli proti nim bojovat. Pro nedávný lživý útok premiéra na Twitteru na naši adresu tak celou věc předáváme právní kanceláři a budeme dál postupovat právní cestou. Že to má smysl, potvrdil i aktuální rozsudek soudu, který premiérovi nařídil omluvu za pomluvu našeho senátora Lukáše Wagenknechta," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz předseda Ivan Bartoš, jaký bude další postup, když se premiér odmítl omluvit.

Spor mezi premiérem a Piráty vygradoval během čtvrtečního hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, právě v ten den Andrej Babiš na svůj Twitter napsal zmíněný příspěvek o mapování bytů. Piráti se ohrazují tím, že nic takového v programu nemají, nikdy neměli a premiér to dobře ví.

Premiér měl na omluvu čas do neděle, už o víkendu ale dal jasně najevo, že ji napsat ani zveřejnit nehodlá. "Jak určitě víte, Česká pirátská strana mě vyzvala k omluvě. Tak to ani náhodou," napsal Andrej Babiš na sociální sítě s tím, že se nemá zač omlouvat a Piráti to podle něj dobře ví.

Podle Ivana Bartoše nemají v úmyslu Piráti celou věc přehlížet. "Čekáme, jaký postup navrhnou právníci," dodal předseda Pitátů, kteří v koalici se STAN v posledních předvolebních průzkumech porážejí hnutí ANO.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.