Lidé, kteří uvěřili, že vyhrají peníze, když vsadí na Babiše, zaměnili své sny za realitu, říká Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2023

Předseda hnutí ANO a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš (68) sklízí kritiku za svou předvolební výzvu, ve které uvedl možnost využití kursu 12:1, který na expremiérovu výhru vypsala jedna ze sázkových kanceláří. Voličům na sociální síti nabídl variantu sázky v hodnotě 1000 korun. Avizoval možnou výhru ve výši 12 tisíc korun. Protože však ve volbách neuspěl, lidé, kteří se podle jeho tipu zařídili, prohráli. Někteří z nich se nyní cítí podvedeni a požadují po někdejším premiérovi finanční kompenzaci. Podle bezpečnostního experta a generála v záloze Andora Šándora (65) bylo Babišovo jednání sice na hraně etiky, ale jen velmi těžko postižitelné, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Na sociálních sítích se objevily jak hlasy lidí, kteří jednoduše chtěli zkritizovat postup Andreje Babiše, kdy zařadil sázky do své kampaně, tak těch, kteří se skutečně nechali přesvědčit a na své sázce posléze prodělali. Někteří dotčení například uvádí, že s výhrou již počítali ve svém rozpočtu a nyní přišli i o částku, kterou investovali.

"Nemyslím si, že na tom bylo něco neetického. Byla to výzva na sociálních sítích, kterou je třeba brát s rezervou," uvedl pro ČTK místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (53). Podle něj totiž není změřeno, zda na Babiše lidé sázeli právě kvůli této výzvě.

Podle bezpečnostního experta a generála ve výslužbě Androra Šándora, kterého redakce oslovila, se naopak o neetický postup jednalo. "Právně to bude velmi těžko postižitelné a určitě se domnívám, že taková výzva je v rozporu s etikou. Na druhou stranu je šílené, že někdo na takové sdělení na internetu skutečně naletí. Je fakt, že lidé si přece jen šli vsadit dobrovolně," zamyslel se nad problematickou situací pro ŽivotvČesku.cz.

"Andrej Babiš sice hlásal, že vyhraje, hlasů sice dostal hodně, ale nemohl samozřejmě mluvit za několik milionů lidí. A ti, kdo mu naletěli, zkrátka své sny zaměnili za realitu," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (42) uvedl, že by se podle jeho názoru za výzvu měl Andrej Babiš omluvit. Expremiérova výzva, aby si na něj vsadili lidé i ze sociálně slabých vrstev, kteří pak neměli na živobytí a dožadovali se po ANO vrácení peněz, je podle šéfa Pirátů za hranicí slušnosti. "Poslanec ANO Andrej Babiš by se za to, jakým způsobem vedl kampaň, omluvit měl," prohlásil.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.