Lidé se děsí dezinformací o parazitech v respirátorech. Epidemiolog vysvětlil, o co ve skutečnosti jde
Uživatelé sociálních sítích v posledních dnech hojně sdílejí videa a fotografie respirátorů s černými nitkami, které v popiskách označují za vlasové parazity. Jedná se ovšem o dezinformaci a pravda je někde úplně jinde. Vědci potvrdili, že se jedná o prach, který se na povrchu respirátoru zachytí jeho používáním. Pro ŽivotvČesku.cz k tématu promluvil epidemiolog Roman Prymula.
V době koronavirové pandemie se sociálními sítěmi šíří dezinformace víc než kdy dřív. Jednou z těchto nepravd je i příspěvek, který se týká respirátorů a v němž lidé tvrdí, že pod mikroskopem je na jeho povrchu možné nalézt vlasové parazity. Navzájem se tak děsí ve skutečnosti nereálným nepřítelem.
Podle vědců se lidé vlasových parazitů v respirátorech děsit nemusí. To, co lze zahlédnout na záběrech pod mikroskopem, je podle vědců z Biologického centra Akademie věd ČR obyčejný prach. Špína se na povrchu respirátorů běžně zachytí jeho používáním.
V minulosti se také diskutovalo o tom, že pokud je člověk infekční a nosí respirátor, do těla dostává větší nálož viru. "Teoreticky ano. Je jasné, že když se vydechují virové částice do zevního prostředí, respirátor tomuto procesu brání, pokud nemá výdechový ventil. Praktický význam, však je sporný. V tuto chvíli už jsou imunitní a reparační procesy nastartovány," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, jaká je realita.
Dezinformace o stejném vlasovém parazitovi se na sociálních sítích šířila i v souvislosti s tyčinkami sloužícími k odběru vzorků pro testování na covid-19. I tento hoax se vědcům podařilo vyvrátit.
"Pokud štětičkou zašťouráte někde jinde než ve vašem nosu, je jisté, že se do kartáčku zachytí spousta smetí, které může vypadat jako miniaturní vetřelci či parazité," vyjádřila se už dříve k hoaxu Jana Nebesářová z Akademie věd ČR.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.