Lidé se zatím chovají jako na potápějícím se Titanicu, říká ekonom Lukáš Kovanda. Varuje, že vláda tentokrát nepomůže a ani nemá z čeho
Nákupy potravin, placení energií a jiné výdaje provětrávají mnohým peněženky výrazněji, než jak byli lidé zvyklí. Leckdo už proto mění nákupní návyky a chování tak, aby co nejvýrazněji ušetřil. A podle respektovaného ekonoma Lukáše Kovandy je to zapotřebí. "Léta hojnosti a prosperity, částečně koupená na dluh v době pandemie, jsou definitivně pryč," řekl pro ŽivotvČesku.cz a varoval před nadcházejícími těžkými měsíci.
Češi jsou ohledně vývoje cen zboží a služeb, které v současné době rychle rostou, skeptičtí, bojí se chudoby a vláda podle nich nepodniká dostatečné kroky ke zlepšení situace. Takové výsledky vyplynuly z červnového průzkumu agentury STEM, podle kterého čtyři pětiny občanů začaly šetřit a omezovat své potřeby, dvě třetiny se pak obávají chudoby. Renomovaný odborník v oblasti financí pro ŽivotvČesku.cz odpověděl na dotaz, zda je tato změna chování skutečně nutná.
"Ano, určitě. I v rámci určité prevence a přípravy na to, co nás čeká. To bude náraz, který bude nesrovnatelný s tím, co zatím lidé prožívají. Zatím je situace ve stádiu určitých obav nebo prvotních těžkostí, ale inflační náraz lidi čeká, až budou v zaměstnání čelit zvýšenému riziku propuštění, případně budou propouštěni. Zároveň dále porostou ceny všeho, i ceny energií budou daleko vyšší než dnes. To všechno nás v příštích měsících i v příštím roce čeká a lidé by se na to proto měli připravovat už nyní, když je ještě relativně dobře," řekl narovinu pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Kovanda.
S ohledem na zdražování 82 procent lidí nečeká, že zhruba za rok bude situace lepší. Predikce v tomto ohledu skutečně nejsou ideální a proto je potřeba dobře přemýšlet nad tím, za co utrácíme. Není ani vhodná doba na přemýšlení nad tím, zda se vůbec uskromnit a finance navíc je na místě už nyní šetřit, protože v už blízké budoucnosti se mohou hodit.
"Prevence je dobrým prostředkem, jak pak nebýt úplně zaskočený, až ta doba přijde. Je dobré vytvářet rezervy a budovat si určitý finanční polštář. Lidé se zatím chovají jako na potápějícím se Titanicu, kdy se ještě v těch horních patrech slavilo, tančilo a hrála hudba, ale do podpalubí už zatékala voda. V takové fázi je česká ekonomika a lidé se zatím baví a netvoří si příliš úspor. Jsou rekordní útraty například za letní dovolené a lidé pak mohou přijít na to, že ty peníze utracené za letní dovolenou jim chybí, když budou muset zaplatit třeba účet za plyn či elektřinu," popsal ekonom pro ŽivotvČesku.cz prozatimní chování Čechů.
Aktuální vývoj spojený s růstem cen a trvajícím válečným konfliktem předznamenává příchod období, kdy nebude lehké si koupit něco jen tak pro radost. Nynějších zbytečných investicí by mohl v následujících měsících leckdo litovat. Na rozdíl od dob pandemie se totiž podle finančního experta nestane, že by vláda přispěchala na pomoc, protože by onu pomoc ani neměla z čeho brát.
"Lidé by neměli utrácet za zbytečnosti. Měli by si uvědomit, že léta hojnosti a prosperity, částečně koupená na dluh v době pandemie, jsou definitivně pryč. Třeba utrácet zrovna za letní dovolené v zahraničí je zbytný výdaj, ale lidé si stále myslí, že tak jako při pandemii je z této krize vytáhne vláda, Centrální banka srážením úrokových sazeb a litím stovek miliard korun do ekonomiky. Tato vláda to ale už dělat nebude a ani nemá z čeho, protože chce šetřit a i Centrální banka musí zvyšovat úrokové sazby. Lidé by s tím měli počítat," dodal ekonom Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.