Lidé spekulují o kouření jako o možné ochraně před nákazou covidem. Bylo by to jako vyhánění čerta ďáblem, říká imunolog

Imunolog Václav Hořejší
Imunolog Václav Hořejší
Foto: Se svolením Václava Hořejšího
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2021

Na sociálních sítích se v posledních dnech hojně rozvíjejí diskuze, v nichž je kouření spojováno s větší odolností vůči nemoci covid-19. Lidé z řad laiků i odborníci spekulují, zda jsou nekuřáci vůči koronaviru odolnější a vzájemně mezi sebou sdílejí zkušenosti ze života, které mají tuto teorii potvrdit či vyvrátit. Podle imunologa větší odolnost u kuřáku teoreticky možná je, ale pochopitelně má velké nevýhody. "Šlo by o vyhánění čerta ďáblem," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší (71).

O kouření se ve spojitosti s koronavirem hojně diskutovalo už krátce po vypuknutí celosvětové pandemie. Na světlo světa se dokonce dostala studie, která potvrzovala protektivní efekt kouření proti nemoci, ta ale byla stažena kvůli konfliktu zájmu autorů s tabákovým průmyslem. Přesto lidé nadále spekulují, zda je možné, že tak nezdravý zlozvyk může fungovat jako určitá forma ochrany před covidem-19.

Podle imunologa možnost, že kouření chrání člověka před covidem, je minimální až zanedbatelná. Pokud by však byla reálná, i tak by člověku přinášela velká negativa. "Je samozřejmě docela možné, že když má člověk zaplněné plíce kouřem, tak se to tomu viru nelíbí. Kouření ale přináší šílená rizika, takže i kdyby to byla pravda, šlo by o vyhánění čerta ďáblem," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

Aktuálně je naopak dokázáno, že kouření je nejen zlozvykem, který lidem sám o sobě může přinést řadu velmi nepříjemných zdravotních problémů, ale pokud se kuřák nakazí nemocí covid-19, jeho plíce snášejí zátěž způsobenou nemocí podstatně hůře, než plíce nekuřáka.

"Je dobře známo, že kouření vyvolává riziko kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny plic a jiných druhů. I kdyby byla pravda, že kouření snižuje riziko nákazy, tak zvlášť v současné situaci, kdy riziko špatného průběhu je díky očkování nižší, by šlo o hloupost," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz varování, proč nekouřit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.