Lidé umírají na koronavirus, nikoliv s ním, tvrdí vědci. Vyjádřil se epidemiolog Roman Prymula

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 8. 2020

Nový typ koronaviru Sars-CoV-2 řádí ve světě už osm měsíců, zemřely sta tisíce lidí. Odborníci se stále snaží o viru zjistit co nejvíce. Také třeba to, kolik lidí zemřelo na vir či »jen« s virem.

Odpověď se snaží najít i studie asociace německých patologů, uvedl server 20min.ch. Němečtí patologové podle výsledků studie vyvrací jedno z tvrzení, že u většiny nakažených, kteří nemoci podlehli, byla příčinou smrti jejich předchozí nemoc, případně vysoký věk či další faktory.

Argumentace se opírá o skutečnost, že ze 154 uskutečněných pitev, byla u 86 procent případů označena nemoc COVID-19 jako příčina smrti. "Pitva prokázala, že Sars-CoV-2 způsobuje nejen poškození plic, ale postihuje i další orgánové systémy,“ tvrdí asociace německých patologů.

Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že virus napadá zejména orgány, ve kterých je více receptorů - srdce, plíce, ledviny a další. Díky nim se vir může lépe množit. "Může následně dojít i k multiorgánovému selhání," řekl zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví s tím, že koronavirus by rozhodně neradil podceňovat.

Uvedené závěry patologů jsou důkazní pro to, že nakažení Sars-CoV-2 zemřeli převážně „na“ koronavirus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.