Lidé vyráží na dovolenou. Tohle jsou nejlevnější destinace. Ceny se řídí i podle semaforu, říká ředitelka CK

Profimedia
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 17. 6. 2021

Letní dovolená je teď aktuální téma, které řeší hodně Čechů. Někteří se rozhodli strávit nejteplejší měsíce v tuzemsku, jiní zase plánují vyrazit k moři. Roli však hrají i ceny zájezdů a letenek, protože ne každý si může dovolit luxusní výlet za hranice bez ohledu na to, jak moc to pocítí jeho peněženka. "Cena je závislá také na poptávce - destinace, které jsou »zelené« jsou zpravidla o něco dražší než v době, kdy byly zařazeny do jiné cestovatelské barvy. To platí i naopak, letenky do červených či tmavě červených zemí lze zakoupit velmi výhodně," řekla ředitelka cestovní kanceláře pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnost jednotlivých zemí a míru rizika nákazy udává tzv. cestovatelský semafor. Na něm pět barev určuje, zda je daná země kvůli koronaviru nebezpečím, nebo se tam mohou cestovatelé a »dovolenkáři« vydat bez obav. I ceny zájezdů a letenek se pohybují podle toho, v jaké barevné zóně se destinace nachází.

"Ceny letenek do prázdninových letovisek zůstaly víceméně stejné jako v minulých letech. Cena je závislá také na poptávce. Destinace, které jsou »zelené«, budou zpravidla o něco dražší než v době, kdy byly zařazeny do jiné cestovatelské barvy. To platí i naopak, letenky do červených či tmavě červených zemí lze zakoupit velmi výhodně. Vzhledem k tomu, že ve Středomoří, ale i u Rudého moře, jsou hotely málo obsazené, mají ubytovací zařízení různé slevy - a to napříč všemi námi nabízenými destinacemi. Proto je nyní možné se podívat za výhodnější cenu i do míst, kam to bylo dříve z finančního hlediska obtížné," řekla Šárka Holakovská z cestovní kanceláře Fantasy Travel pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se zdražily ceny transferů.

"V mnoha destinacích platí nařízení, kdy cestovní kanceláře mohou obsadit pouze 50 % kapacity dopravního prostředku, to samé platí i u výletů. Všeobecně se dá říci, že jsou kompletní ceny zájezdů podobné cenám v době před covidem. Nástup letošní sezóny je velmi pomalý, proto je nyní možné koupit zájezdy za velmi nízké ceny, někdy odpovídají ceně samotné letenky," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz ředitelka společnosti, která se zabývá prodejem a zařizováním zájezdů.

Mezi nejdražší destinace patří aktuálně například Madeira nebo Malta – ta spadá na cestovatelském semaforu do zelené kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy. Levně se dá cestovat naopak do Bulharska – ministerstvo zahraničí ho řadí do oranžové skupiny, tedy jako zemi se středním rizikem nákazy. Cenově velmi dostupné je i Tunisko nebo Řecko, které však spadá do červené barvy. Patří mezi země s vysokým rizikem nákazy. U těchto států jde především o tzv. last minute zájezdy na poslední chvíli, kdy člověk odcestuje pár dní po zakoupení letenky. V některých případech dokonce i ze dne na den.

Letní prázdniny se blíží a s nimi i sezóna dovolených. Vzhledem k tomu, že poslední dva ro...

Pokud chce někdo strávit dovolenou poznáváním a výlety, pak si může na mnoha místech užít malý počet turistů. "U výletů je výhodou fakt, že místa dříve plná turistů jsou nyní poloprázdná. Památky si lze lépe prohlédnout a jde se tak vyhnout frontám. Vstupy do památek zůstaly většinou stejné. Ceny v restauracích všeobecně vzrostly zhruba o 10 %. Je to opět dáno tím, že mají málo klientů, dlouho byly zavřené a musí pokrýt ztráty, ke kterým došlo během lockdownů. Nyní je vhodná doba pro jakoukoliv dovolenou, kterou si chce klient prožít v klidu a v hotelech, které nejsou plné turistů," uzavřela Šárka Holakovská pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu