Lidé nesmí přes okres, okupují parky. Nouzový stav tu je pro neprůhledné kšefty, říká Kalousek

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 3. 2021

Opoziční politik Miroslav Kalousek (60) zaregistroval fotky, jak se na náplavce či v pražských parcích mačká hlava na hlavě. Pokud lidé nemohou vyjet z Prahy do přírody přes hranice okresu, tak je takové jednání pochopitelné. Lidé prostě chtějí ven na slunce. "Kdyby všichni ti ozbrojenci nehlídali hranice okresů, tak by mohli pomáhat s trasováním," řekl bývalý ministr financí pro ŽivotvČesku.cz.

Až se oteplí a vyleze slunce, tak lidi doma nikdo neudrží. To byla věta, kterou před dvěma týdny redakci ŽivotvČesku.cz řeklo několik vlivných lidí. Byl mezi nimi mimo jiné i bezpečností expert Andor Šándor (63), který opakovaně upozorňoval, že pokud lidé přestanou nějaké protiepidemické nařízení respektovat, bude mít vláda spoustu práce, aby to dokázala vymáhat.

Sociální sítě se plní snímky z Prahy, Brna, Plzně a dalších měst, kde slunce vytáhlo lidi do parku. Plno jich nemá roušky a o dodržování rozestupů se dá také pochybovat. Miroslav Kalousek uvedl, že od začátku kritizuje zákaz cestování mezi okresy. Kdyby lidé mohli odjet do přírody, velkým městským parkům by to ulevilo.

"Já to nařízení kritizuji od samého začátku. Před měsícem byl schválen pandemický zákon s tím, že tyto věci nebudou řešeny nouzovým stavem, ale pandemickým zákonem. Pak vláda řekla, že jí pandemický zákon nestačí, že musí mít nouzový stav. Tak si pojďme tedy říct, co není pandemický zákon schopný vyřešit a na co je nutné mít nouzový stav. Je to omezení pohybu a neprůhledné zakázky z volné ruky, vše ostatní je řešitelné pandemickým zákonem. Těch 30 tisíc ozbrojenců na hranicích okresů je naprosto neefektivní nástroj. Kdyby vláda tuto kapacitu vrhla na trasování, tak by to bylo mnohem efektivnější. Jenže kdybychom tyto ozbrojence na hranicích neměli, tak by vláda musela přiznat, že jediné, na co ten nouzový stav potřebuje, jsou ty neprůhledné kšefty. A to by nevypadalo moc hezky, takže máme dále zakázané cesty přes okres," uvedl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz a také okomentoval uzavření obchodů, které vláda od pátku vyžaduje.

"Duchovní svátek lze prožívat i bez konzumu. To, že si v pátek nenakoupím, mě osobně netrápí. Ale jestli chce vláda omezit sociální kontakty a vyřeší to tím, že ve čtvrtek všechny nažene do obchodu, tak mi to nedává sebemenší smysl," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který v lednu rezignoval na poslanecký post, ale to mu nebrání, aby nařízení a postupy současné vlády tvrdě kritizoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.