Lockdown až do 10. ledna. Roman Prymula zhodnotil vývoj epidemie s tím, proč nelze chránit jen lidi 65+

Roman Prymula - bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 12. 2020

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Tento stav bude platit až do 10. ledna nadcházejícího roku. Situace je opět dramatická, pokud jde o nárůsty pozitivních případů. "Opatření přicházejí opožděně," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

Podle modelů by bez nových opatření přibývalo na přelomu roku asi 15.000 potvrzených případů nákazy koronavirem denně a v nemocnicích by bylo 7000 lidí, uvedl k zavedení opatření ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nová - tvrdá opatření by měla zajistit, že bude diagnostikovaných maximálně 11.000 až 12.000 denně a v nemocnici mezi 4000 a 5000 lidmi.

"Bohužel epidemiologická situace se vyvíjí v poslední době velmi nepříznivě. Exponenciální nárůst nových pozitivně diagnostikovaných vyžaduje velmi přísná opatření, která jsou nezbytná, přichází však opožděně," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který se podílel na utlumení první vlny epidemie na jaře.

Vir SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, nejčastěji postihuje rizikovou skupinu 65+, nejméně zasahuje děti. Nastává tak otázka, proč vláda uplatňuje restrikce plošně.

"Názor, že je možné realizovat opatření pouze u rizikových skupin a zejména seniorů se objevuje poměrně často. Bohužel tuto skupinu populace není možno technicky odizolovat od zbytku světa. Proto je nezbytné snižovat riziko expozice v celé populaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula, že ochrana životů lidí je vždy na prvním místě.

Aktuálně se nejvíce spoléhá na vakcínu proti covidu-19. Podle dosavadních informací by měly první dávky dorazit do země už v sobotu 26. prosince. Pokud se tak skutečně stane, může očkování začít už tuto neděli. Jako první budou na řadě zdravotníci pracující na covidových odděleních a rizikové skupiny, především lidé nad 65 let v domovech pro seniory.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.