Lockdown dřív než na Vánoce. Šéf ČLK Milan Kubek popsal, jak zaplatí očkovaní za nezodpovědnost neočkovaných

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2021

Snad pro každého je představa »uzamčeného« života se zavřenými obchody, omezením volného pohybu a policejními kontrolami v ulicích něčím, co už nechce zažít znovu – natož ještě v nějaké horší a tvrdší podobě. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek (53) je názoru, že pokud lidé nevezmou rozum do hrsti, bude ovšem lockdown nevyhnutelný. "Pokud se zachová stávající dynamika nárůstu epidemie, tak by k němu došlo mnohem dřív než na Vánoce," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Vývoj epidemie koronaviru v Česku dělá nejen odborníkům těžkou hlavu. Podíl plně očkovaných se pohybuje kolem 57 procent a posilující třetí dávku dostala jenom 3 procenta vakcinovaných osob, jak uvádí oficiální statistiky ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT). Nejvíce nových pozitivních záchytů odhalily laboratoře tento týden ve středu 3. listopadu, kdy se jich potvrdilo téměř 10 000, konkrétně 9 913. O den později pak bylo nejvíce hospitalizovaných pacientů za poslední půlrok - 2 489 infikovaných. V pátek laboratoře odhalily 9208 případů.

Nelze opomenout počet lidí, kteří v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřeli. Za celou dobu od propuknutí epidemie na jaře loňského roku jich podlehlo 30 985. Kvůli dramatickému nárůstu nemocných může dojít k tomu, že ve zdravotnictví nebude prostor na plánované úkony.

"Hrozí drastické omezení veškeré »necovidové« péče, omezení plánovaných operací, plánovaných zákroků, vytváření covidových jednotek a mobilizace veškerého zdravotnického personálu. Znamená to vážné nežádoucí důsledky pro zdravotní stav populace, protože lidé se zase nedostanou na operaci, plánované vyšetření, opět se nebude stíhat prevence. Tohle všechno by si měli uvědomit ti, kteří se chovají bezohledně, sobecky a nenechají se očkovat. Tady nejde pouze o jejich zdraví, ale zdraví nás všech. Samozřejmě za tu jejich nezodpovědnost draze zaplatí i ti, kteří se naočkovat nechali a přistoupili k situaci zodpovědným způsobem," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek k tomu, jak může vysoké procento neočkovaných ovlivnit zdravotní systém, který bude nucen s ohledem na rostoucí počet pacientů nakažených koronavirem přistoupit k nepopulárnímu řešení tlaku na nemocnice.

"Pokud se stávající trend nepodaří nějak zlomit, tak to bude špatné. Buďto nám pomůže příroda tím, že se virus začne z nějakých důvodů, o kterých budeme samozřejmě spekulovat, šířit pomaleji, nebo se přijme účinné opatření jiného rázu. V opačném případě čísla porostou a žádná vláda k tomu už nebude moci nečinně přihlížet. Když začnou zase lidé umírat po stovkách, pak už je lockdown posledním řešením. Pokud se zachová stávající dynamika nárůstu epidemie, tak by k němu došlo mnohem dříve než na Vánoce," uzavřel šéf České lékařské komory (ČLK) pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.