Lockdown, fotbal, vyhazov. Roman Prymula těm opatřením sám nevěří, říká kolega lékař

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) ukončil spolupráci se svým poradcem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (56) kvůli jeho čtvrteční účasti na fotbalovém zápase. "Podstata té věci je v tom, že Roman Prymula těm opatřením sám nevěří," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler (51), kterého situace celkově mrzí.

V Česku aktuálně platí nejvyšší stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, ve kterém jsou povoleny pouze profesionální sportovní soutěže bez diváků. Předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík ale před zápasem oznámil, že se na zápas dostane v rámci pilotního projektu několik stovek lidí, kteří předtím podstoupí PCR test na covid-19.

"Podstata té věci je v tom, že Roman Prymula těm opatřením sám nevěří. Kdyby si tedy myslel, že hrozí nějaké nebezpečí a je to potřeba dodržovat, tak by to alespoň trochu dodržoval. Je vidět, že opatření bere v určité nadsázce a že to je pro určité lidi a sám tomu nevěří. To je jedno, že je na fotbale a nestihne tu večerku ve 21 hodin, o které se říkalo, že je kriticky nutná," okomentoval Roman Šmucler účast bývalého ministra zdravotnictví na fotbalovém zápase.

Epidemiolog opakovaně prosazuje tvrdší opatření proti šíření nemoci covid-19. Ještě ve čtvrtek dopoledne řekl České televizi, že premiérovi navrhne kvůli horšící se epidemické situaci zavedení striktních opatření na dva až tři týdny.

"Vytváří se tu skupina lidí, kteří pravidla dodržovat nemusí a my je dodržovat musíme a lidi mají obavy, že nebudou smět to a tamto a jiní lidé to smět budou, a to ty lidi nutí jít až do nebezpečné opozice," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler, který na jaře loňského roku byl členem Ústředního krizového štábu.

Podle snímků ze zápasu byli na hledišti kromě Prymuly například kancléř prezidenta Vratislav Mynář, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo ředitel České televize Petr Dvořák a tenistka Petra Kvitová. Diváci na sobě měli respirátory, seděli ale blízko sebe. Mezi některými skupinami sedících diváků byla podle snímků mezera pouze na jedno volné sedadlo.

Když lidem zakážeš sportovat a chodit na sportovní utkání, ale ty sám si v klidu zajdeš na zápas Evropské ligy.. Český fotbal pro fanoušky

Zveřejnil(a) Fotbal a vše kolem něj dne Čtvrtek 18. února 2021

Pozdě večer se k účasti na fotbale vyjádřil přímo Roman Prymula. "Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků. Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že smím být pouze doma," zaslal epidemiolog SMS do redakce CNN Prima News.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.