Lockdown pro lidi bez vakcíny podle Miroslava Kalouska: Povinné očkování je nejsprávnější. Kdo nechce, ať nemá sociální kontakty

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2021

Vláda v demisi se podle Andreje Babiše (67) v pondělí nedohodla na zpřísnění proticovidových opatření. Dosluhující premiér ale uvedl, že ve hře je několik variant. Zvažuje se ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. Ve čtvrtek by ohledně opatření mělo být jasno. Podle redakcí osloveného bývalého politika Miroslava Kalouska (60) jsou politicky možné jen dvě varianty, které řeší, jak zkrotit epidemii a u nichž se nelze dívat na to, zda se někomu líbí či nikoliv.

"Jednou možností je očkování a tou druhou je rezignace na sociální kontakty. Ať se každý rozhodne, jakou cestou se chce ubírat. Nemůže chtít mít sociální kontakty, když odmítne očkování a naopak. Z mého pohledu jiná cesta není," nekompromisně uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí a spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 k otázce, jak současnou situaci vnímá a zda si dokáže představit, že ve čtvrtek končící vláda vytáhne proti nepříznivému vývoji epidemie zbraně v podobě nepopulárních opatření.

Andrej Babiš už v pondělí naznačil, že k zavedení takzvaného rakouského modelu by bylo nejspíše nutné vyhlásit nouzový stav. Varianta totiž omezuje volný pohyb neočkovaných, což na základě protipandemického zákona nelze.

"Politicky je správně to, co nás brzy vrátí do normálního, ekonomického a občanského života. Ne to, co někoho nenaštve. Budou-li se politici neustále třást hrůzou před tím, jestli někoho nenaštvou, tak taky vůbec nic neudělají," pokračoval Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v situaci, kdy lidé přicházejí o životy a kvůli nárůstu hospitalizací dochází k zaplnění kapacity zdravotního systému, ekonomika ztrácí, se nelze dívat na to, jestli opatření někdo vnímá negativně. Důležité je podle něj, aby vše fungovalo a cesta k tomu je přes vakcínu proti covidu-19.

"Mluvíte s člověkem, který by mile rád podpořil povinné očkování, to pokládám za nejsprávnější. Jestli je povinné očkování politicky neprůchodné, tak potom za správné pokládám, že ti, kteří se nechtějí očkovat, tak se musí vzdát svých sociálních kontaktů," zopakoval bývalý politik pro ŽivotvČesku.cz, co vnímá jako jedinou cestu z covidové šlamastiky.

Cílem opatření je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) zvýšení proočkovanosti populace. V současné době je očkovaných 60 procenta populace ČR a zhruba 68 procent lidí nad 12 let, pro které je teď vakcína schválená. Podle Vojtěcha je stále 1,5 milionu neočkovaných lidí ve věku 19 až 65 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.