Lockdown pro neočkované se vrátil do hry, vláda rozhodne zřejmě ve čtvrtek. Právník Tomáš Nielsen hovoří o diskriminaci
Vláda se v pondělí neshodla nad podobou dalších restrikcí. O zpřísnění opatření se bude znovu jednat ve čtvrtek a mělo by padnout rozhodnutí. Podle premiéra Andreje Babiše jsou ve hře tři varianty. Mimo jiné také tzv. rakouský model, který počítá s lockdownem pro neočkované. Právník Tomáš Nielsen takový návrh považuje za diskriminační. "Neexistuje žádný důvod pro rozlišování očkovaných a neočkovaných," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v 2019 roce obdržel titul právník roku.
Během pondělí přibylo v Česku 11.514 potvrzených případů nemoci covid-19, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. O zhoršující epidemické situaci vypovídá i stále rostoucí počet zachycených nákaz na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní - takzvané incidenční číslo k dnešku stouplo ze 718 na 739.
Vláda v pondělí jednala o podobě nových opatření, ke shodě nedošla. Ve čtvrtek se Babišův kabinet sejde znovu a mělo by padnout rozhodnutí. Podle premiéra se zvažuje několik možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský model, kde se omezuje neočkovaným volný pohyb.
V Rakousku od pondělí začal platit celostátní lockdown pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19 či se v posledních 180 dnech nezotavili z koronavirové nákazy. Při tzv. bavorském modelu by neočkovaní neměli omezený volný pohyb, jako potvrzení o bezinfekčnosti by ale platilo pouze očkování či prodělání koronaviru.
Podle právníka Tomáš Nielsena vláda v demisi postupuje nezákonně. Diskriminace neočkovaných podle muže, který rozhodnutí vlády a ministerstva zdravotnictví kritizuje opakovaně, je politickým tlakem k očkování.
"Otázkou není lockdown pro neočkované. Jak už dlouho víme, a konečně to přiznávají i lidé stojící za vládní strategií, neexistuje žádný důvod pro rozlišování očkovaných a neočkovaných proti onemocnění covid-19. Omezování přístupu neočkovaných dětí a pedagogů k prezenčnímu vzdělávání na základě prokazatelně nezákonných zásahů krajských hygienických stanic, režim tzv. bezinfekčnosti apod. jsou bez jakékoliv diskuse pouze politickým nátlakem k očkování. Veškeré toto rozdělování osobně považuji za diskriminaci v tom nejhorším slova smyslu, za absolutní popření základních práv a svobod," uvedl Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.
Nejtvrdší postup, tedy že by v lockdownu skončili všichni občané bez ohledu na očkování, odmítl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Nemyslím si, že je namístě omezovat ty, kteří očkovaní jsou. Udělali to, co udělat měli, pro sebe a pro společnost. Pokud bychom udělali všeobecný lockdown, tak si nemyslím, že je to správná cesta," uvedl v pondělí ministr na tiskové konferenci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.