Lockdown v Česku nebude jen na 3 týdny. Současná karanténa je hodně děravá, říká Rastislav Maďar

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia.cz

Policii bude od dnešního dne při kontrolách dodržování zpřísněných protiepidemických opatření pomáhat 3834 vojáků a 270 celníků. V případě potřeby může být na pomoc policii nasazeno až 5000 vojáků a 300 celníků. Kabinet od úterý také zakázal stravování ve firemních jídelnách. Podle epidemiologa Rastislava Maďara (47) současná plošná karanténa má trhliny a vývoj epidemie významně nezpomalí. "Teď je plošná karanténa hodně děravá a dlouhodobě dopadá na stejné segmenty společnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda od pondělí na tři týdny zpřísnila pravidla pro volný pohyb lidí. Budou muset zůstávat ve svém okresu, platit ale budou výjimky pro cesty do práce, k lékaři nebo na úřad. Uzavřely se školky i zbývající otevřené školy a také další obchody.

"Stávající opatření, počet nakažených a další důležité parametry na požadovanou úroveň se za 3 týdny nesníží. Pokud se do toho začne s rozvolňováním, celá tortura se bude opět opakovat. Buď budou mírnější opatření trvat delší dobu, nebo přísnější dobu kratší. Teď je plošná karanténa hodně děravá a dlouhodobě dopadá na stejné segmenty společnosti, jiné rizikové přitom stále fungují," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar.

Podle něj nepovedou současná opatření k tomu, aby za tři týdny přírůstky nakažených klesly na hodnotu 1000 až 2000 nakažených denně, při nichž by bylo možné relativně bezpečně rozvolňovat.

Zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru, bude podle...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.