Reklama:

Loučení s Karlem Schwarzenbergem obrazem: Byl skutečný patriot, říká poradce prezidenta Petra Pavla

Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
Foto: Herminapress
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 12. 2023

Komentář: Desítky aut začaly před polednem přijíždět do zámeckého parku v Orlíku nad Vltavu na Písecku. Jde zřejmě o hosty smutečního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem v rodinné hrobce, která se v parku nachází. Ceremoniál se má konat v úzkém rodinném kruhu. Pro ŽivotvČesku.cz odchod politického titána Karla Schwarzenberga okomentoval mezinárodně uznávaný bývalý diplomat a v současnosti poradce hlavy státu pro mezinárodní vztahy Petr Kolář. Z jeho slov vyplynulo, že Schwarzenbergův skon je velkou ztrátou pro Českou republiku jako celek.

Reklama:

Auta, která do zámeckého parku přijížděla, měla většinou zahraniční registrační značky. Kromě toho na parkovišti u nedalekého orlického zámku, k němuž měl Schwarzenberg silné citové pouto, zastavil luxusní autobus. Smuteční obřad v rodinné hrobce začal od 12:00.

Reklama:

"Myslím, že to vystihl perfektně kněz Tomáš Halík včera ve své řeči nad rakví v katedrále, a to, že ztrácíme člověka s přirozenou noblesou, lidskostí, někdo by řekl lidovostí, člověka, který měl neskutečný přehled o světě. Karel Schwarzenberg byl člověk, který byl respektovaným a uznávaným i mezi lidmi, kteří nesdílejí naše hodnoty, protože to byl člověk na vysoké úrovni odborně a lidsky. Ztrácíme osobnost, která nám bude chybět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Kolář.

Bývalý ministr zahraničí, poslanec, senátor, hradní kancléř Václava Havla a příslušník jednoho z nejstarších evropských šlechtických rodů Karel Schwarzenberg zemřel 12. listopadu ve Vídni, bylo mu 85 let. V sobotu se konalo poslední rozloučení v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Následně pak urna se Schwarzenbergovými ostatky zamířila na Orlík. Pohřební vůz je přivezl do zámeckého parku odpoledne.

"Karel Schwarzenberg byl vlastenec v tom pravém slova smyslu, on byl skutečný patriot, který svou vlast, i když byl v cizině, podporoval, myslel na to, odkud pochází. Pro něj to, co nastalo po listopadu 1989, bylo přirozeným vyústěním jeho výchovy, která byla vedena k tomu, aby sloužil vlasti a lidem. To, co Tomáš Halík včera zdůrazňoval, že nás Karel Schwarzenberg vlastně vychovával, myšleno v dobrém slova smyslu, je pravda. Vychovával společnost vlastním příkladem, což se mu, bohužel, beze zbytku nemohlo povést, protože ten mentální blog komunismu, který v mnoha lidech stále ještě přetrvává, se nedá jen tak překonat," doplnil dále poradce prezidenta Petra Pavla.

Zakladatel politické strany TOP 09 si vybral pro poslední odpočinek rodinnou hrobku u orlického zámku. Jde o místo, kde je uložena řada jeho příbuzných. Například bratr Bedřich, který zemřel v roce 2014. Ostatky dalšího bratra Františka byly na Orlík převezeny z rakouského Murau, kde má rodina také zámek. Zatím naposledy byly do hrobky v roce 2019 uloženy ostatky Schwarzenbergovy neteře Marie. Hrobka je výjimečná tím, že je tam pohřbeno několik velmi významných osobností. Především jde o Karla I. Filipa, jednoho ze slavných přemožitelů Napoleona, jehož ostatky byly do hrobky umístěny v roce 1865.

Schwarzenberg byl ve Vídni, kde sídlí jeho rodina, poslední dny před úmrtím hospitalizován kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Předtím byl v nemocnici v Praze. Jeho památku od listopadu uctili lidé při mších v místech spjatých s jeho životem, další se ještě uskuteční. Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána se bude konat zádušní mše 16. prosince. Povede ji vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn. Další mše se budou konat příští rok 9. ledna v rakouském Murau, 11. ledna v německém městě Schwarzenberg, 16. ledna v Sedlci u Kutné Hory, 17. ledna v Orlíku nad Vltavou a 18. ledna v Českém Krumlově.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: