Lounové a Ledeckému zakázal ministr Arenberger zpívat. Blatný to schválil, uvedla zpěvačka

Zpěvačka Olga Lounová
Zpěvačka Olga Lounová
Foto: nextfoto.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2021

Návrat koncertů a jiných kulturních akcí se odkládá na dobu neurčitou. Už příští týden se měl v Praze konat koncert pro diváky, kteří se prokáží negativním PCR testem. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) koncert nepovolí, přestože jeho předchůdce Jan Blatný (51) povolení přislíbil. "Když se to nepovolilo nyní, tak mám strach, že se akce nepovolí ani v létě," řekla pro ŽivotvČesku.cz Olga Lounová (40), která měla na koncertu zpívat.

Pořadatelé sportovních a kulturních akcí hledají způsob, jak pozvat do hlediště diváky, aby to bylo bezpečné z hlediska zdravotního. Objevují se názory, že všude tam, kde je pořadatel schopný publikum otestovat, mohl by se život vracet k normálu.

"Všude, kde je možné testovat, se můžeme vracet k normálnímu životu. Stejně mohou postupovat i služby, často ani tam není problém zákazníky otestovat. Řekl bych, že ti, kteří testování dokážou zajistit, mají mít přednost v rozvolňování. A týká se to i pořadatelů kulturních a sportovních akcí. Je to v zájmu nás všech - čím víc lidí dokážeme otestovat, pokud možno PCR testy, tím rychleji se všichni vrátíme k normálnímu životu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger tuto cestu ale zatím zakázal.

Už příští týden se měl v pražské Lucerně uskutečnit koncert pro otestované publikum. V rámci projektu Cesta ze tmy měli divákům zazpívat Václav Neckář, Olga Lounová, Janek Ledecký, Jaroslav Uhlíř či kapela Jelen.

Pořadatel koncertu Karel Luxík se dohodl s ministerstvem zdravotnictví, že podmínkou účasti na koncertu bude PCR test s negativním výsledkem. Cena za test byla součástí ceny vstupenky, testovat se mělo poblíž místa koncertu. Jan Blatný přislíbil, že akci povolí, na koncert se tedy začaly prodávat vstupenky. Jenže na ministerstvu došlo k personální výměně a resort nově vede Petr Arenberger, který pořádání koncertu smetl ze stolu.

"Bylo to přislíbeno od minulého ministra, ten nový to zatím neschválil, což je škoda, ale musíme to respektovat. Já měla vystupovat na koncertu a mrzí mě to. Měli vystoupit kapela Jelen, Václav Neckář, Jaroslav Uhlíř, těšili jsme se na hezký koncert. Otázkou nyní je, jak to bude v létě. Když se to nepovolilo nyní, tak mám strach, že se akce nepovolí ani v létě. Mrzí mě to, osobně si myslím, že tento přístup by byl dobrým řešením," řekla pro ŽivotvČesku.cz zpěvačka Olga Lounová.

Podle ministra Petra Arenbergera na tom Česká republika není momentálně tak dobře, aby se mohl koncert uskutečnit. Na podobném principu se uskutečnilo předávání cen Český lev - všichni vystupující se museli také podrobit testování.

"Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil. Včera (čtvrtek) jsem byl za panem ministrem na ministerstvu na jednání a o zrušení mi nic neříkal. Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty, a do přípravy investoval stovky tisíc korun. To všechno jsem teď díky panu ministrovi vyhodil z okna,” uvedl Luxík. Nemám chuť už nic dělat. Cesta ze tmy končí pro ztrátu důvěry v ministerstvo. Je to podraz, vrcholné papalášství a politikaření," uvedl Karel Luxík pro web novinky.cz.

Ministerstvo kultury a ministerstvo zdravotnictví by mohly začít Česko otevírat kultuře až 12. května, kdy začíná Pražské jaro. Také v tomto případě by se na koncerty dostali jen ti diváci, kteří budou negativně otestování.

Zpěvák Marek Ztracený (36) má za sebou vystoupení, na které nikdy nezapomene. V Pardubicíc...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu