Lubomír Volný, za jehož blok kandiduje Ilona Csáková, prozradil, jaká bude role zpěvačky v politice

Poslanec Lubomír Volný
Poslanec Lubomír Volný
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 7. 2021

Zpěvačka Ilona Csáková (50), která na sociálních sítích vystupuje v poslední době zejména proti koronavirovým opatřením, chystá kandidaturu v letošních říjnových volbách do Sněmovny. O zvolení bude usilovat za Volný blok v Jihomoravském kraji. Jeho nejviditelnější tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný (48). Pro ŽivotvČesku.cz politik popsal, jaká bude role zpěvačky ve straně a co od ní očekává.

Ilona Csáková se rozhodla, pro kandidaturu v letošních volbách do Sněmovny. O zvolení bude usilovat za Volný blok v Jihomoravském kraji, jehož nejviditelnější tváří jste vy. Potěšila vás tato informace?

Já jsem v to tajně doufal, protože jsme spolu názorově souzněli a i spolupracovali na našich akcích a demonstracích. Ale chápal jsem, že jak pro Ilonu, tak pro Romana Horkého ze skupiny Kamelot, který za nás také na jižní Moravě bude kandidovat, to není jednoduché rozhodnutí. Oni v rámci umělecké komunity tak ztrácejí mírně punc nezávislosti a nebylo to ani pro jednoho jednoduché rozhodnutí. Faktem ale je, že nežijeme v jednoduché době a oni přijali takový ten fakt, že to je svým způsobem jejich povinnost, aby podpořili to, v co věří.

Oslovili vás, nebo to bylo naopak, tedy že jste je oslovil?

Bylo to tak, že jsem je oslovil, zda by nás nepřišli podpořit na demonstrace po hudební stránce na začátku. Pak se to vícestranně rozvíjelo.

Co od Ilony Csákové očekáváte jako od kandidátky?

Od paní Csákové i pana Horkého očekávám, že budou morálními garanty a kontrolory toho, že Volný blok je tím, co o sobě tvrdí. Tedy volným uskupením nezávislých osobností mimoparlamentních stran a hnutí, kde každý názor bude mít právo zaznít a kde budeme pracovat proti systému, který se nás chystá uvrhnout do apartheidu a očekávám od nich také to, že nám pomohou v tom, v čem jsou vynikající a kovaní. To znamená, že se postaráme o to, aby česká, moravská a slezská kultura byla českou, moravskou a slezskou kulturou a také, aby se zjistilo, kam mizí mnohamiliardové částky v kultuře.

Budete oslovovat další umělce?

Nějaká překvapení máme v rukávu.

Pokud byste ve volbách uspěli, jaká by byla role či funkce Ilony Csákové?

Nemíříme jen na potřebných 5 procent, ale očekávám dvouciferný výsledek. Naším cílem není pouhá účast ve Sněmovně, ale věci měnit. Paní Csáková má zkušenosti v kultuře, takže by se v rámci Volného bloku věnovala kultuře.

Na politickou scénu chce vstoupit za Volný blok poslance Lubomíra Volného (48) zpěvačka Il...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.