Lubomíra Volného zadržela policie. Asistent poslance uvedl důvod, proč zasahovali muži zákona

Poslanec Lubomír Volný
Poslanec Lubomír Volný
Foto: Se souhlasem Lubomíra Volného

Během nedělní demonstrace na Václavském náměstí policie zadržela poslance a člena hnutí Volný blok Lubomíra Volného (47), který se dostal do širšího povědomí kvůli skandálu v Poslanecké sněmovně a odmítání používání roušek nebo respirátorů. Zadržení Volného potvrdil jeho asistent Václav Kubín. "Mohu potvrdit, že byl zadržen," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Epidemická situace v Česku se vyhrocuje a čím dál tím více lidí končí hospitalizováno v nemocnicích, které hlásí kritický nedostatek kapacity lůžek i personálu. Za sobotní den 6. března je evidováno 9.066 nových případů a s nákazou covid-19 se potýká celkem 168.000 lidí. Stoupá i reprodukční číslo poukazující na rychlost šíření epidemie.

Poslanec Lubomír Volný patří k těm, kteří odmítají nosit roušky a otevřeně pochybuje o smyslu a účinnosti ochranných pomůcek. Kromě toho má za sebou vyostřené vystoupení v televizi nebo skandál v Poslanecké sněmovně, kde v šarvátce o mikrofon hrozil »flákancem«. Lubomíra Volného v neděli během demonstrace na Václavském náměstí zadržela policie.

"Mohu potvrdit, že byl zadržen. Informoval mě poslanec Marian Bojko. Ten zadržen nebyl. Prý šlo o opakované nenošení roušek. Čekáme, co nyní bude dál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz asistent Lubomíra Volného Václav Kubín.

Na neděli byly naplánované v Praze dvě demonstrace - jednu pořádala iniciativa My společně a druhou iniciativa Chcípl Pes. Policisté dopředu upozorňovali, že do metropole nepustí lidi, kteří mají trvalé bydliště mimo Prahu. Formuláře, které prokazovaly, že lidé jedou v neděli do Prahy na pracovní pohovor, policisté považovali za účelové a odmítli je.

Od 1. března platí zákaz cestovat mezi okresy, pokud k tomu nemá občan zákonem uznaný důvod. Policie během neděle nepouští občany na demonstraci do Prahy. Formulář o cestě mezi okresy neuznává. Je otázkou, zda není ohroženo právo na shromažďování. "Omezení možnosti účastnit se zákonné demonstrace jen na občany konkrétního okresu považuji za zcela bezprecedentní zásah do práva pokojně se shromažďovat zaručeného čl. 19 Listiny základních práv a svobod všem občanům České republiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz JUDr. Tomáš Nielsen.

Podle současných pravidel jsou povolená veřejná shromáždění maximálně v počtu 100 osob ve skupinách po 20 účastnících. Tyto skupiny mezi sebou musí dodržet minimálně dvoumetrové rozestupy. Vládní nařízení také vyžaduje respirátor, chirurgickou roušku či obdobně účinný certifikovaný prostředek na ochranu dýchacích. S tím byl v neděli problém, řada demonstrantů nařízení ignorovala.

Obě demonstrace byly předčasně ukončeny kvůli tomu, že pořadatelé nedokázali zajistit dodržování vládních nařízení. Část demonstrantů se pak vydala na Petřín a do jiných pražských ulic. Policisté dav během odpoledne dál monitorovali a zadrželi několik osob.

Od pondělí 12. dubna došlo k částečnému návratu dětí do školních lavic a také začalo postu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.