Lucie ve Výměně manželek musela šetřit, druhou rodinu připravila o příjmy pandemie. Jak se Češi s následky lockdownů vyrovnávají, popsal sociolog
Lucie (32) se během Výměny manželek dostala do rodiny z Hlinska, ve které je řada problémů. Alena (27) a Honza (34) totiž procházeli krizí, kterou měla z velké části na svědomí pandemie covidu. Mladá maminka Lucie, která si většinou může koupit to, co zrovna chce, si tak vyzkoušela, jaké je mít skutečně napjatý rozpočet. "Obor gastronomie, ve kterém pracuje Honza, byl zasažen skutečně hodně, a pokud víme, zatím se stále úplně nevzpamatovává," potvrdil závažnost situace sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
V poslední epizodě právě odvysílané řady oblíbené reality show se diváci seznámili s Alenou (27), Honzou (34) a Amálkou (4), kteří žijí v pronajatém bytě v Hlinsku. Ve vztahu jsou spolu pět let a v době natáčení jejich vztah procházel krizí. Neshodnou se na výchově dcery a špatně spolu i komunikují. Alena už dokonce přemýšlela o rozchodu. Honza si však přál na vztahu zapracovat.
Na druhé straně se představila Lucka (32), Michal (32), Míša (4) a Matyášek (19 měsíců) z Nehvizd. Rodina nemá žádné problémy, ale Lucka by ocenila, aby nebyl Michal tolik přísný na děti.
Ihned po začátku Výměny však mladá maminka Lucka zjistila, že problémy, které řeší se svým mužem ona, jsou možná poměrně malicherné v porovnání s tím, co musí řešit její protějšek, maminka Alena. Její přítel Honza totiž kvůli covidu přišel o práci kuchaře a nyní si vydělává jako dělník ve zbrojovce. Před kamerami přiznal, že přišel o polovinu příjmů, a tak hledá alespoň brigády, aby rodině trochu přilepšil. Aleně navíc právě skončila rodičovská dovolená, sehnat práci se jí však zatím nepodařilo.
Kvůli financím, frustraci a únavě byla Alena velice rezignovaná a kromě toho ji trápilo nízké sebevědomí. Lucka se v její domácnosti musela naučit, jak vyjít s týdenním rozpočtem na jídlo pro celou rodinu ve výši kolem tisícikoruny, což pro ni nebylo vůbec lehké, i když si s náročným úkolem nakonec poradila poměrně úspěšně.
Přestože se nyní zdá, že je pandemie snad za námi, objevily se problémy jiné - válka na Ukrajině, inflace a s tím se pojící potíže. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil renomovaný sociolog Vojtěch Bednář o tom, jak se momentálně tváří v tvář novým výzvám české rodiny vyrovnávají s neblahými dopady opakovaných lockdownů.
"Zrovna obor gastronomie, kde pracuje Honza z Výměny, byl pandemií těžce zasažen, a pokud víme my (sociologové, pozn. red.), zcela se nevzpamatovává. Je to jednak tím, že lidé se více naučili jíst a bavit se doma, za druhé také rostoucí inflací, která zvyšuje ceny v této oblasti. Ta se navíc považuje za zbytnou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že při finanční tísni jsou zkrátka návštěvy restaurací jednou z prvních věcí, kterou lidé oželí, aby ušetřili.
Dopady na chování společnosti jsou podle odborníka na mezilidské vztahy a chování bohužel patrné i dnes. "Problém je v tom, že jsme jako společnost stresovaní. Pandemie trvala dva roky, drastickým způsobem změnila naše životy, zhoršila jejich kvalitu v mnoha ohledech. Poté, co přestala být akutním problémem, přišel jiný. Válka a obavy z ní a samozřejmě inflace a zdražování, tedy rekordní zhoršení životní úrovně a pokles úspor. To jsou všechno vážné potíže, které nám brání vrátit se do normálního života, navázat na ten před pandemií, a které ohrožují naše zdraví - jak fyzické, tak hlavně to duševní," uvedl Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Potíže, které prožívala rodina Aleny a Honzy, tak pravděpodobně nejsou ničím ojedinělým a vzhledem k aktuální ekonomické situaci se dá předpokládat, že těch, které podobné potíže zasáhnou, může přibývat. Inflace se nesoustředí pouze na gastronomii, ale postihuje plošně všechny Čechy.
Že inflace již začíná mít významný vliv na životy Čechů, ukazuje také fakt, že od konce roku 2021 se zdvojnásobil počet domácností, kterých se týká příjmová chudoba. Z 9 % je tak nynějších 16 %, což znamená, že se jedná o každou šestou domácnost. Tento znepokojivý fakt vyplývá z výsledků výzkumu »Život k nezaplacení«, na němž se podílí PAQ Research a Český rozhlas.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.