Lukáš Pollert nevěří, že přijde rychlý konec epidemie. Lidé si na restrikce zvykli, bojíme se jít ven, říká lékař
Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná společnost přes covidové pasy a sytém QR kódů nepřetrvala dál i po konci epidemie. Pro redakci ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert popsal, zda konec koronavirové epidemie čeká a jak si ho představuje.
Českou republikou postupuje vlna varianty omikron, která je vysoce nakažlivá, ale zatím neplní nemocnice s takovou intenzitou, jako to uměla mutace delta. Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku překonal v úterý podruhé v řadě rekord. Nově nakažených bylo 39.614, o dvě pětiny více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích bylo k úterku 1781 lidí s covidem-19. V těžkém stavu bylo 200 lidí, asi o čtvrtinu méně než předešlé úterý.
Vlna omikronu by v České republice podle odborníků měla kulminovat v první polovině února. Otázkou je, co bude dál. Experti vyjadřují mírný optimismus, i když nemohou vyloučit, že se může objevit další nebezpečná mutace, která bude velmi infekční i silně patogenní.
Lékař Lukáš Pollert se domnívá, že i když začnou čísla nakažených klesat, tak společnost bude velmi opatrná a bude se ze »setrvačnosti« držet opatření a nařízení, která byla v minulosti zavedena.
"Chřipková epidemie se vyhlašuje při počtu 1800 nakažených na sto tisíc obyvatel (při dosažení epidemického prahu 1600 až 1800 případů je v ČR vyhlašována chřipková epidemie, pozn. red.) Chřipková epidemie se hodnotí podle počtu nakažených, nehodnotí se to podle obsazenosti nemocnic. U onemocnění covid-19 jsou kritéria asi trochu jiná (ministerstvo zdravotnictví na úřední desce píše, že o epidemii se mluví tehdy, když počet případů začal prudce růst v porovnání se svým dosavadním výskytem v dané oblasti, tzv. růst incidence, ministerstvo pracuje s příměrem k chřipkové epidemii, k 26. lednu byla nejvyšší incidence v Praze s 2618 případy, nejnižší na Vysočině s 1063 případy, pozn. red.). Epidemie se hodnotí podle její kulminace, v případě covidu asi stále tápeme a očekáváme zase další varianty. Potom bude zase podzimní vlna, pak zase jarní vlna, pak další vlna... Já si myslím, že budeme hledat pořád další varianty a dál budeme říkat, že jsou potenciálně nebezpečné. Myslím si, že ta setrvačnost bude dál probíhat, že lidé si na restrikce zvykli," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař, který v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků a jeho kritici ho označují jako jednoho z guru tzv. antivaxerské scény.
Lukáš Pollert sám sebe za antivaxera nepovažuje, spíše zdůrazňuje, že společnost trpí i závažnějšími problémy, než je koronavirus. V minulosti Pollert hovořil například o tom, jak obrovské problémy pro celý systém zdravotní péče představují kuřáci a lidé trpící obezitou.
"Bojíme se »dveře« otevřít a jít ven, pomyslné »dveře« zůstávají jen pootevřené, díváme se ven a čekáme, zda se něco nestane. Tento stav podle mě bude chvíli trvat. Začátek epidemie ani konec epidemie se nedějí na základě lusknutí prstů, bude to dál doznívat a než se společnost naučí chovat normálně, to znamená třeba chodit k lékaři, tak to chvíli bude trvat a ještě to s sebou potáhne další problémy, třeba nedostatečnou kontrolu chronických pacientů svými lékaři. Myslím si, že je to ještě celé rozjeté a že tady bude ještě setrvačnost," vysvětlil Lukáš Pollert pro ŽivotvČesku.cz, když odpovídal na otázku, kdy čeká konec epidemie koronaviru.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.