Lukáš Pollert nevěří, že přijde rychlý konec epidemie. Lidé si na restrikce zvykli, bojíme se jít ven, říká lékař

Profimedia
Lékař Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 26. 1. 2022

Anesteziolog Lukáš Pollert (51) proslul výroky, ve kterých se obává, aby kontrolovaná společnost přes covidové pasy a sytém QR kódů nepřetrvala dál i po konci epidemie. Pro redakci ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert popsal, zda konec koronavirové epidemie čeká a jak si ho představuje.

Českou republikou postupuje vlna varianty omikron, která je vysoce nakažlivá, ale zatím neplní nemocnice s takovou intenzitou, jako to uměla mutace delta. Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku překonal v úterý podruhé v řadě rekord. Nově nakažených bylo 39.614, o dvě pětiny více než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V nemocnicích bylo k úterku 1781 lidí s covidem-19. V těžkém stavu bylo 200 lidí, asi o čtvrtinu méně než předešlé úterý.

Vlna omikronu by v České republice podle odborníků měla kulminovat v první polovině února. Otázkou je, co bude dál. Experti vyjadřují mírný optimismus, i když nemohou vyloučit, že se může objevit další nebezpečná mutace, která bude velmi infekční i silně patogenní.

Lékař Lukáš Pollert se domnívá, že i když začnou čísla nakažených klesat, tak společnost bude velmi opatrná a bude se ze »setrvačnosti« držet opatření a nařízení, která byla v minulosti zavedena.

"Chřipková epidemie se vyhlašuje při počtu 1800 nakažených na sto tisíc obyvatel (při dosažení epidemického prahu 1600 až 1800 případů je v ČR vyhlašována chřipková epidemie, pozn. red.) Chřipková epidemie se hodnotí podle počtu nakažených, nehodnotí se to podle obsazenosti nemocnic. U onemocnění covid-19 jsou kritéria asi trochu jiná (ministerstvo zdravotnictví na úřední desce píše, že o epidemii se mluví tehdy, když počet případů začal prudce růst v porovnání se svým dosavadním výskytem v dané oblasti, tzv. růst incidence, ministerstvo pracuje s příměrem k chřipkové epidemii, k 26. lednu byla nejvyšší incidence v Praze s 2618 případy, nejnižší na Vysočině s 1063 případy, pozn. red.). Epidemie se hodnotí podle její kulminace, v případě covidu asi stále tápeme a očekáváme zase další varianty. Potom bude zase podzimní vlna, pak zase jarní vlna, pak další vlna... Já si myslím, že budeme hledat pořád další varianty a dál budeme říkat, že jsou potenciálně nebezpečné. Myslím si, že ta setrvačnost bude dál probíhat, že lidé si na restrikce zvykli," uvedl pro ŽivotvČesku.cz lékař, který v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků a jeho kritici ho označují jako jednoho z guru tzv. antivaxerské scény.

Lukáš Pollert sám sebe za antivaxera nepovažuje, spíše zdůrazňuje, že společnost trpí i závažnějšími problémy, než je koronavirus. V minulosti Pollert hovořil například o tom, jak obrovské problémy pro celý systém zdravotní péče představují kuřáci a lidé trpící obezitou.

Případ mladé české modelky Terezy H. (25), která se během své pracovní cesty do Pákistánu ...

"Bojíme se »dveře« otevřít a jít ven, pomyslné »dveře« zůstávají jen pootevřené, díváme se ven a čekáme, zda se něco nestane. Tento stav podle mě bude chvíli trvat. Začátek epidemie ani konec epidemie se nedějí na základě lusknutí prstů, bude to dál doznívat a než se společnost naučí chovat normálně, to znamená třeba chodit k lékaři, tak to chvíli bude trvat a ještě to s sebou potáhne další problémy, třeba nedostatečnou kontrolu chronických pacientů svými lékaři. Myslím si, že je to ještě celé rozjeté a že tady bude ještě setrvačnost," vysvětlil Lukáš Pollert pro ŽivotvČesku.cz, když odpovídal na otázku, kdy čeká konec epidemie koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu