Lukáš Pollert se zamyslel a promluvil o Andreji Babišovi jako o budoucím prezidentovi

Monika Babišová s manželem
Monika Babišová s manželem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2022

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (67) plánuje oznámit rozhodnutí ohledně své případné prezidentské kandidatury nejspíš 4. listopadu. Sdělil to novinářům v úvodu týdne. Odmítl tvrzení, že už prezidentskou kampaň vede. Aktuální cesty za voliči podniká v souvislosti se senátními a komunálními volbami jako předseda hnutí ANO, řekl. Redakce ŽivotvČesku.cz položila ohledně nadcházejícího souboje o prezidentský post dotaz lékaři a komentátorovi Lukáši Pollertovi (52), který přiblížil, jak vnímá, že by expremiér ohlásil kandidaturu.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) v pondělí oznámil termín konání prvního kola prezidentských voleb, budou v pátek a v sobotu 13. a 14. ledna příštího roku. Případné druhé kolo voleb bude v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna. Babiš řekl, že termín není překvapivý a s konáním obou kol v lednu počítal. Dodal, že rozhodnutí neovlivní datum, kdy oznámí, zda se voleb zúčastní. "Já se vyjádřím na poslední chvíli, vypadá to na 4. listopadu," řekl.

Babiš odmítá, že už prezidentskou kampaň vede. Řekl, že v současné době vede kampaň za hnutí ANO před zářijovými obecními a senátními volbami. Do Karlovarského kraje přijel jako předseda hnutí, dodal.

Pokud nakonec do boje o Hrad vstoupí, lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert by uvítal, kdyby se do druhého kola nedostal. Zároveň pak připustil, že kdyby se expremiér stal hlavou státu, nelze už u něj očekávat neočekávatelné.

"Myslím si, že by možná lidi byli rádi, kdyby se střet ve druhém kole týkal dvou kandidátů mimo Andreje Babiše. Parlamentní volby byly vlastně o tom, zda Babiš bude znovu premiérem, nebo ne. Na druhou stranu Babiše známe, tušíme, co tam asi může dělat. Pokud by byl na Hradě, a není to tak, že bych ho volil, tak on je vlastně celkem dost čitelný... ne, on je vlastně ze všech stran už přečtený," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert svůj pohled na variantu, že by se šéfovi hnutí ANO povedlo ovládnout prezidentské volby.

Současná hlava státu Miloš Zeman už prezidentský mandát obhajovat nemůže. Podle červnového průzkumu agentury STEM/MARK má Babiš pro příští prezidentské volby nejvíce skalních voličů, ale ve druhém kole by ho porazil někdejší vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel. Ze všech, kteří kandidaturu už oznámili, případně ji zvažují, by Babiše volilo nejvíc lidí, a to 20 procent Čechů. Pavlovi by dalo hlas 16 procent lidí. Kdyby se však právě Babiš a Pavel dostali do druhého kola, většina lidí by prezidentem zvolila Pavla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.