Lukáš Pollert zhodnotil oponenty: Jaroslav Flegr je jako Michael Jackson. Milan Kubek nemůže strkat hlavu do písku před rizikem vakcín
Anesteziolog Lukáš Pollert (51) má za sebou televizní debatu, ve které se názorově střetl s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem (51) a biologem Jaroslavem Flegrem (63). Pro ŽivotvČesku.cz oba své kritiky zhodnotil s tím, že Kubek by neměl před některými informacemi ohledně vakcín zavírat oči.
V neděli večer se ve dvou kolech uskutečnila televizní debata, kdy se »mediální hvězdy covidové doby« zamýšlely nad současnou koronavirovou situací v České republice. V první hodině své názory prezentovali epidemiolog Roman Prymula, biochemik Zdeněk Hostomský, imunolog Jiří Šinkora a primářka Kliniky infekčních nemocí v Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová.
V druhé části pořadu se na obrazovce CNN Prima News objevili evoluční biolog Jaroslav Flegr, prezident ČLK Milan Kubek a lékaři Jan Hnízdil a Lukáš Pollert. Zejména mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a anesteziologem Lukášem Pollertem došlo k názorovým střetům, které odhalily, že oba muži stojí na opačné straně názorové barikády a ke kompromisu nedojdou. Oba diskutující mají hlavně odlišný názor na používání vakcín proti onemocnění covid-19.
Pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert nejprve okomentoval počínání a názory biologa a parazitologa Jaroslava Flegra. "Já respektuji, že mezi námi jsou lidé, kteří chtějí roušky nosit stále. Vzpomeňme na Michaela Jacksona, to je podobné jako v případě pana Flegra, to nemyslím nijak ironicky, prostě jsou mezi námi lidé, kteří se obávají toho, že druzí lidé je mohou nakazit. Já si myslím, že je to v pořádku, mně to nevadí, kdo chce roušky nosit celý život, ať tak činí, jde jen o to, aby se to nevynucovalo plošně," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert svůj názor na ochranu dýchacích cest.
S Milanem Kubkem se střetli zejména v momentě, když Pollert uvedl, že nahlásil podezření na úmrtí po vakcíně. Šéf ČLK, který patří mezi zastánce povinného očkování, uvedl, že podobné antivaxerské postoje ohrožují fungování celé společnosti.
"Mě zamrzelo, že pan Kubek o mně říká, že hlásám nějaké dezinformace. Já dezinformace neříkám. My tady máme covid, který způsobí smrt, to můžeme říkat, že ta smrt s covidem souvisí. Pak tady máme vakcínu, po očkování člověk umře, ale my říkáme, že to s tím určitě nesouvisí. To jsou dva asymetrické přístupy, s tím já se nemohu ztotožnit. Tady se mluví o covidu a úmrtí, ale spolu to souviset nemusí, ten člověk má covid, ale může umřít na jinou chorobu. Stejně tak člověk může dostat vakcínu a může umřít na nějakou komplikaci. To se prostě děje desítky let a není to nic nového, pokud toto neříkáme, tak lžeme a zatajujeme informace. Každá vakcína může mít nežádoucí účinky, ano, milion lidí dostane vakcínu, nic se jim nestane, ale milion prvý může mít fatální průběh, ale proč to tajit? To se nesmí říkat? Pan Kubek o tom říká, že je to dezinformace, ale toto dezinformace není, toto tvrdit je cesta do pekel," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert, který je přesvědčen, že se musí otevřeně mluvit nejen o benefitech vakcín, ale také o jejich riziku. Milan Kubek podle Pollerta před touto problematikou zavírá oči.
"Najednou tady máme téma, o kterém se nesmí mluvit. To je ale špatně. Já neříkám, že vakcíny škodí a zabíjejí. Je ale přeci zřejmé, že po vakcíně občas přijde nežádoucí účinek, vždyť používání některých vakcín se celosvětově zarazilo, protože po nich dochází k tromboembolickým komplikacím. Je nutné toto vědět, třeba i kvůli tomu, že až přijde příště nějaký opravdu patogenní virus, tak abychom věděli, že tyto vakcíny mohou způsobit trombózu a mohou způsobit komplikace u lidí, kteří jsou k tomu náchylnější. Je nutné, aby se o tom mluvilo. To se přeci hlásit musí a musí se o tom mluvit. Já pracuji na intenzivních lůžkách, já neuvidím komplikace typu alergie, co já uvidím, jsou fatální komplikace. K nám se dostávají pacienti s respiračním a oběhovým selháním. Pokud já jsem anamnesticky (před chorobou, pozn. red.) zjistil, že bylo něco tomu pacientovi podáno, třeba vakcína, tak to musím nahlásit. Není možné před tím strkat hlavu do písku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Lukáš Pollert, který si s Milanem Kubkem názorové postoje vysvětloval ještě po skončení pořadu, když zhasly kamery.
K první části debaty, kterou Pollert sledoval jako divák, uvedl, že ho překvapilo, že se dokázali v mnoha věcech shodnout imunolog Jiří Šinkora a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Pollert souhlasí s tím, že epidemie se dostala do bodu, kdy lpění na některých opatřeních začíná být nesmyslné.
"Pan Šinkora, paní Roháčová, pan Prymula i pan Hostomský říkali vlastně to samé, že další restrikce včetně nošení roušek jsou nesmyslné. Když se podíváte někam do tramvaje, tak vidíte, že 99 procent lidí nemá respirátor rozhodně nasazen tak, aby měli štěrbinu na jeden milimetr. Všichni je nosí tak, aby se v nich dalo dýchat," řekl svůj postřeh Lukáš Pollert, který je přesvědčen, že lidé si dělají v ulicích vlastní rozvolnění a kolikrát až následně na ně reaguje vláda.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.