Maďar kvůli chaosu s rouškami dostal přes prsty: Jeho tým bude řídit hlavní hygienička Rážová

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 8. 2020

Epidemiolog Rastislav Maďar se svou pracovní skupinou bude kvůli chaosu s rouškami spadat pod řízení hlavní hygieničky Jarmily Rážové. Právě epidemiolog stojí za prosazením ochrany úst a nosu v obchodech a školách. Opatření se setkalo s výraznou kritikou, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve čtvrtek oznámil jeho změnu.

"Pan docent Maďar chtěl, aby plošná opatření byla bez ohledu na semafor. My jsme ale chtěli, aby opatření byla řízena semaforem a dalšími daty z chytré karantény, protože jinak semafor nemá smysl," uvedl pro portál Seznam Zprávy architekt takzvané chytré karantény Petr Šnajdárek.

Maďar vede pracovní skupinu pro uvolňování karanténních opatření. Schůzky, kterou svolal premiér Andrej Babiš (ANO), se nezúčastnil.

Premiér pak Maďarovi vytýkal, že jeho skupina téměř nespolupracuje s poradním orgánem vlády. "Ano, je pravda, že kritika ze strany premiéra na pana Maďara padla. Vadilo mu, že činnost jeho skupiny není více propojená s centrálním řídícím týmem," dodal pro portál epidemiolog a člen Maďarova týmu Roman Chlíbek.

Podle Šnajdárka šlo ve věci o to, že není možné, aby Maďarova skupina prosadila své, a to i přes nesouhlas Rážové.

Co platí od 1. září:

Po změnách od 1. září jsou aktuální pravidla tato: Povinnost nosit roušku platí pro MHD, v budovách úřadů, v orgánech veřejné správy, ve volebních místnostech nebo v sociálních a zdravotnických zařízeních.

Nošení roušek ve školách bude navázané na takzvaný semafor. Povinné roušky budou v případě, že se rozsvítí do barev oranžové případně červené.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.