Majetkové nesrovnalosti Arenbergera: Pokud to nedokáže uspokojivě vysvětlit, měl by odstoupit, říká Bartoš

Se svolením Ivana Bartoše
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 14. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) je přesvědčený o tom, že vysvětlení svých majetkových poměrů, na které upozornila média, jsou vysvětleny dostatečně. V pátek dále uvedl, že nevidí důvod pro svou rezignaci, jak po ní volá opozice. Nic špatného podle svých slov neudělal a řadu věcí už vyjasnil. To si ale nemyslí předseda Pirátů Ivan Bartoš (41), který je přesvědčený o tom, že rezignace by měla přijít v úvahu, pokud nedojde k uspokojivému vysvětlení. "Pokud nedokáže pan ministr vše uspokojivě vysvětlit, což se zatím nedaří, měl by odstoupit," řekl pro ŽivotvČesku.cz opoziční politik.

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek přišel s informací, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV). Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele. Arenberger v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Z právního hlediska je podle něj smlouva v pořádku. V pátek uvedl, že nyní prostory pronajímá »za korunu«, prostor je podle něj kolaudován jako archiv a odpovídá daným předpisům. Kolaudace si podle něj vyžádala »nějaké investice, které nesl na svých bedrech«. Dva audity pak podle něj konstatovaly, že se jednalo o nejnižší nabídku. Archiv mimo nemocnici zařízení podle něj hledalo, protože nedisponuje potřebným prostorem ani pro důležitější provozy. "Nejedná se o etický problém, protože nemocnice z toho profituje víc než pronajímatel," uzavřel.

S tímto vysvětlením se ale neztotožňuje předseda Pirátů, který je přesvědčen, že ministr zdravotnictví nadále pochybnosti umocňuje. "Na nesrovnalosti okolo majetku pana ministra jsme reagovali již začátkem týdne, kdy náš poslanec Lukáš Černohorský interpeloval pana mistra s žádostí, aby věc vysvětlil. Následně navrhujeme, aby celou věc projednal ještě Kontrolní výbor sněmovny. Zjištění o nájmu všechny pochybnosti jen dále umocňuje. Pokud nedokáže pan ministr vše uspokojivě vysvětlit, což se zatím nedaří, měl by odstoupit," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Informace o tom, že Arenberger pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil, jsou podle většiny opozičních stran důvodem k jeho rezignaci. 

Pochybnosti vzbudila už dřívě Arenbergerova majetková oznámení, na která upozornila média. Konkrétně šlo o to, že po nástupu do funkce ministra přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger k tomu uvedl, že už je po upozornění v médiích dal do souladu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu