Maláčová navrhuje až 2 500 korun pro lidi v karanténě. Chci, aby to nebylo jen pro zaměstnance, říká Richterová

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2021

Pondělní jednání vládního kabinetu Andreje Babiše (66) se opět soustředilo na řešení otázek současného vývoje epidemie. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39) přišla s návrhem pro lidi v karanténě a pro ty, kteří jsou pozitivní na covid. Ti by mohli dostat příspěvek 250 korun denně za dobu, kdy jim bude znemožněno pracovat.

Návrh ministryně v úterý projedná vláda. "Navrhuji účinnost od 1. února. Chceme motivovat lidi, aby se nevyhýbali karanténě," uvedla Jana Maláčová.

Lidé takto zasažení by ho pobírali maximálně po dobu 10 dní. "Je to celosvětově diskutovaný nápad. My jsme se s paní ministryní Maláčovou již dříve o tom bavily. Já jsem za Piráty předložila řešení situace pro všechny pracující, tedy i pro OSVČ a pro »dohodáře« s takzvanou DPP (Dohoda o provedení práce - pozn. red.), nikoliv jen pro zaměstnance a pro OSVČ, což paní ministryně aktuálně předložila. Já osobně budu bojovat za to, aby tento návrh byl pro všechny pracující i živnostníky, protože ke zvládnutí pandemie je důležité zajistit motivaci lidí chodit na testy a případně do karantény," řekla pro ŽivotvČesku.cz poslankyně Olga Richterová, která dlouhodobě poukazuje na to, že motivace lidí je protiváhou vládních opatření.

Příspěvek má přesvědčit lidi, aby zůstali doma a aby dál nešířili covid-19. Problém je totiž v tom, že se lidé snaží zamlčovat své kontakty i fakt, že mají nějaké zdravotní potíže, nebo že se dostali do kontaktu s osobou, která má covid-19.

"Navrhujeme, abychom šli tou nejjednodušší cestou a aby pro zaměstnance, kteří jsou v karanténě, to znamená, kterým určí buď jejich lékař nebo hygiena karanténu, tak aby dostávali kompenzaci 250 korun denně,“ řekl šéf ČSSD Jan Hamáček.

Zdravotní problémy a koronavirová epidemie se nevyhýbá ani známým tvářím. Herec Miroslav E...

Vyplacenou částku by si zaměstnavatel odečetl ze svých odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Měsíčně by to podle sociální demokracie stálo asi 125 milionů korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu