Malý zázrak: V hradeckém babyboxu se našla holčička. Rodina prožívala dilema, uvedl Ludvík Hess

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou - ilustrační snímek
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess se zdravotní sestrou – ilustrační snímek
Foto: Marie Machková / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2020

V hradeckém babyboxu se našla holčička, o kterou se ihned postaral sloužící zdravotnický personál. Podle slov zakladatele Ludvíka Hesse (73) byla naštěstí v pořádku a vzhledem k jejímu oblečení a přiloženého balíku plen, byla rodina na její příchod na svět připravená. "Museli řešit dilema, jestli ji mají odložit, nebo ne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Babyboxy jsou důležitou pomocí pro odložená miminka, která se díky nim dostanou v podstatě okamžitě do lékařské péče. V tom, který je součástí Fakultní nemocnice v Hradci Králové, se těsně před vánočními svátky našlo novorozené děvčátko.

"Kolem osmé hodiny večer kamera v interiéru babyboxu ukázala pečlivě oblečenou holčičku. Zachytila i ženské ruce, které ji tam upravovaly. U děťátka se našel i balík plen. Lékařka, která holčičku rozbalila, zjistila, že je ošetřená – minimálně v tom smyslu, že byla otřená od porodního mázku. Neměla sice ošetřený pupečník, ale na první pohled byla v pořádku a je zdravá," řekl pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů.

"Byla oblečená do pěkného fusaku, měla dudlík a bylo vidět, že rodina byla na narození děťátka připravená. A možná do poslední chvíle prožívala dilema, jestli ji odložit, nebo ne. Dostala jméno Olinka podle manažerky drogistické sítě Olgy Stanley, která předala dar na babybox v Náchodě. Proto jsem holčičku na její počest pojmenoval Olinka," uvedl Ludvík Hess pro ŽivotvČesku.cz.

"V Hradci Králové je babybox na stanici záchranky, dítě se musí převážet přes ulici do nemocnice. Po dohodě s hejtmanem Martinem Červíčkem otvíráme další babybox v Královéhradeckém kraji v nemocnici Trutnov. Olinka je čtvrté děťátko, letošní patnácté," dodal pro ŽivotvČesku.cz zakladatel klimatizovaných schránek pro opuštěné děti, které už zachránily za 15 let své existence celkem 214 miminek.

Ve chvíli, kdy se biologičtí rodiče o odložené dítě již nepřihlásí, může dojít k adopci. První babybox byl zřízen v roce 2005 v GynCentru na Praze 9 a výrobcem nové generace těchto důležitých ventilovaných schránek je Zdeněk Juřica.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.