Mám to ráda pikantní. Alena Schillerová prozradila rodinný recept na salát a popsala, že letos sváteční vrchol přijde 25. prosince

Alena Schillerová je naladěná do vánoční atmosféry
Alena Schillerová je naladěná do vánoční atmosféry
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 12. 2021

Dříve přísná ministryně, nyní ostrá členka opozice a během Vánoc milující maminka a babička. Taková je a umí být Alena Schillerová (57), která zavzpomínala na to, jak prožívala Štědrý den jako malá holčička a pro ŽivotvČesku.cz přidala i rodinný recept na hodně pikantní bramborový salát.

Nebudeme chodit kolem horké kaše a rovnou první otázku položím přímo na tělo. Kolik jste letos stihla napéct vánočního cukroví a neříkejte, že ani jeden druh...

(Výrazně se zasměje). Letos jsem nestihla vůbec nic, každý rok je to hektické, ale letos to byl extrém. Už od podzimu se mě kamarádky a známé ptaly, zda nechci na Vánoce cukroví, tak jsem říkala, že určitě ráda. Teď se mě všechny kamarádky začaly ozývat, já zjišťuji, že tady jsem si objednala dvě kila, tam taky dvě kila... Takže budu mít asi deset kilo cukroví, které zase budu muset zase rozdávat (opět propuká ve smích).

Vy se netajíte tím, že sladké máte ráda. Jaké cukroví je vaším vánočním favoritem?

Ano, já mám sladké hodně ráda, bohužel se mu musím vyhýbat. Miluji ale vanilkové rohlíčky, to je můj favorit. Můj manžel má rád pracny, u nás se nedělaly, ale dělá je moje tchyně a umí je skvěle.

Když někdo před mnou řekne slovo cukroví, tak já si hned vybavím, jak si ty vánoční dobroty naskládám na talířek a sednu si k televizi a pustím si pohádku. Máte to stejně?

Víte, přes rok nemám na televizi vůbec čas, na Vánoce trochu ano, ale letos se chci hlavně vidět s vnuky a věnovat se jim, takže ani letos televizi moc sledovat nebudu. Jestli ale stihnu Tři oříšky pro Popelku, tak budu ráda, ta k Vánocům prostě patří. Celá rodina máme rádi také Mrazíka, toho už zbožňuje i můj sedmiletý vnuk.

Je vidět, že vás čekají hodně rodinné vánoce a budete dohánět »babičkovské« dluhy, je to tak, že?

Je to tak a ještě nás čekají křtiny. Na Štědrý den budeme u nás doma v Brně, dojede syn s budoucí snachou a mým malým vnoučkem, tak to máme pravidelně, letos ještě přibyl malý půlroční vnouček Jaroušek. Tak budeme trávit Štědrý den, ale hned 25. prosince máme křtiny Jarouška, tak se dopoledne sejdeme jako velmi úzká rodina, dcera moje bude kmotrou. Jde opravdu jen o křest, bez oslavy a bez posezení. Pak pojedu navštívit rodinu mé dcery a svého staršího vnoučka.

Je pravda, že kouzelnou atmosféru Vánoc my dospělí vytváříme hlavně pro děti. Vzpomínáte si vy na nějaké momenty z dětství, kdy se oči malé Alenky opravdu rozzářily a možná ukápla i slzička dojetí z dárků?

Pamatuji si z dětství dva silné vánoční momenty. První vzpomínka je na dobu, kdy mi bylo takových pět let a věřila jsem na Ježíška, pamatuji si, jak zvoní zvoneček a takový silný moment, že u stromečku opravdu někdo chodí a vy nevíte, jak ale přesně vypadá. Pak si vybavuji, to jsem byla už větší, mohlo mi být deset let, tak jsem dostala maličkou krojovanou panenku, kterou jsem si ale hrozně moc přála. Ta nebyla pod stromečkem, já byla zklamaná, že Ježíšek na mě zapomněl, ale pak mi rodiče řekli, ať ještě zkusím hledat a panenka byla schovaná za gaučem kousek od stromečku.

Vy jste ve funkci ministryně financí působila hodně nekompromisně, ale při osobním povídání jste taková pohodová »babča«, co se ráda motá v kuchyni a snaží se rodině vykouzlit ty nejlepší Vánoce. Vy si určitě hodně pohrajete i se sváteční večeří, že?

Štědrovečerní tabule je u nás klasická, ale skvělá. Rybí polévku dělá maminka mého manžela, u nás si ji ale vezme jen ten, komu opravdu chutná, což u nás není mnoho lidí (usmívá se). Já dělám klasického obalového kapra a speciální salát podle receptu mojí maminky. Salát ještě druhý den dám na chlebíčky a ještě si ho vychutnám.

Můžete čtenářům prozradit tajný trik na salát podle Aleny Schillerové?

Žádné velké tajemství to zase není (směje se). Vezmu pět středně velkých brambor, jednu sklenici ostré nakládané zeleniny »moravanky«, dám pryč jen pálivou feferonku. Zeleninu nasekám hodně na jemno, přidám hrášek, cibulku, ale tu zesklovatím v horké vodě, aby nebyla tuhá. Do toho nakrájím na jemno slovenský točený salám, udělám domácí majonézu, snesu větší množství, a připravím trošku sladší nálev. Dávám do salátu docela hodně pepře, když se salát rozleží, tak je druhý den dost pikantní, to mám ráda.

Z každého vašeho slova je vidět, že se na svátky vánoční opravdu těšíte a že se nemůžete dočkat, až se uvidíte s milovanou rodinou. Ale bohužel řada lidí bude na Vánoce osamocena a do životů spoustě lidem vstoupila koronavirová epidemie. Mnoho lidí řeší, zda vůbec jít navštívit třeba prarodiče… Co vzkázat lidem, kteří budou trpět tíhou samoty?

Každý den po celý rok mi hlavně přes Facebook píší stovky lidí a vnímám, že řada z nich je osamocených. Já se snažím těm lidem odpovědět a nějak je podpořit, snažím se jim odpovědět na jejich konkrétní bolesti a názory. Natočila jsem i vánoční video a snažila jsem se do té minuty a půl vtěsnat a říct, že Vánoce jsem především svátky duchovní, jsou to svátky vzájemnosti, přátelství a lásky a všichni bychom se v naší rozdělené společnosti měli snažit o pochopení a sblížení. Duchovní hodnoty nesmíme ztrácet, musíme je posilovat a to nejen o Vánocích.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.