Máme jasno, kam lidé budou moct vycestovat. Otevře se 7 států bez testů na COVID-19, oznámil Petříček

Tomáš Petříček - ministr zahraničí.
Tomáš Petříček – ministr zahraničí.
Foto: Twitter
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2020

Jen dva týdny dělí Česko od otevření hranic s některými evropskými státy. Ministr zahraničí Tomáš Petříček vyjmenoval sedm států, kam budou moci čeští občané cestovat bez povinných testů na COVID-19. A jde o typické dovolenkové destinace pro Čechy.

Mělo by jít o Rakousko, Maďarsko, Německo, Slovinsko, Chorvatsko, Řecko a Bulharsko,“ řekl pro portál iDnes.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Chceme v pondělí představit vládě systém semaforu,“ podotkl. Zároceň představil, o co v systému jde.

Jde předně o seznam států, kam bude možné cestovat bez testů, bez nutnosti uvádět důvody, dále s testy a v neposlední řadě seznam zemí, kam nebude zatím možné cestovat vůbec,“ řekl ministr zahraničí.

Kritéria: Epidemiologická situace

První kategorie zemí bude označena zelenou barvou. Žlutě označené země mají o něco horší epidemiologickou situaci. I tam ale bude možné vyjet, ale při návratu se budou muset lidé prokázat negativním testem nebo podstoupí dvoutýdenní karanténu.

Červené země jsou s nejvyšší mírou rizika. Tam se občané Česka zatím podle Petříčka bez omezení nedostanou. „Těmito státy jsou například Velká Británie, stále řešíme pevninské Španělsko.

Kritéria jsou podle Petříčka zcela jasná. Tím je epidemiologická situace a počty nových případů nemoci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.