Maminkou v 15 letech: Některá děvčata mají zesílený mateřský pud, okomentoval novou epizodu Výměny manželek psycholog

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2023

Premiérová epizoda Výměny manželek ukázala, jak náročné je někdy vychovávat pubertální potomky. Terka (23) to pocítila na vlastní kůži v rodině z Havířova, ve které je s dospívajícími dcerami poměrně těžké pořízení. Jedna z dívek si dokonce ve svém věku přeje přestat chodit do školy a mít miminko, což mladou náhradní maminku z Prahy zaskočí. "Není to až tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát," okomentoval šokující informaci psycholog Jeroným Klimeš (55) pro ŽivotvČesku.cz.

První rodina z druhého dílu již 15. řady Výměny manželek bydlí na sídlišti v pražských Řepích ve vlastním bytě velikosti 4+1. Terka (23) studuje na všeobecnou zdravotní sestru. Její partner Petr (32) je hasič a trénuje děti ve veslování na Vltavě. Spolu mají desetiměsíčního syna Tea a psa Odieo. Terka a Petr jsou zdatní sportovci, seznámili se u veslování, ve kterém v minulosti dosáhli významných úspěchů i na poli mezinárodního sportu.

Druhá rodina pochází z Havířova. Na sídlišti Šumbark si před rokem a půl pronajala třípokojový byt. Tereza (35) pracuje v pekárně, její muž Míra (37) se živí jako betonář. Mají spolu čtyři děti – Nikolu (15), Michalu (14), Jolanu (12) a Lumíra (10). S nápadem přihlásit se do Výměny manželek přišla Tereza, která se s manželem často hádá, a to zejména proto, že Petr pije denně minimálně patnáct piv a děti je neposlouchají.

Po příchodu do jejich domácnosti Terka velmi brzy zjistila, že vychovávat několik teenagerů na sídlišti s nechvalnou pověstí je velice těžké. Děti byly sice samostatné a v domácnosti dokázaly s ledasčím pomoci, ale rády se občas ulily ze školy, aby místo toho mohly trávit čas s kamarády ze sídliště. Nejvíc náhradní maminku potrápila Michala, která opakovaně tvrdila, že přestane chodit do školy a ve svém věku si pořídí miminko.

"Není to až tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Stačí, aby to děvče mělo maličko zvýšený mateřský pud, což se v tomto věku stát může. Tedy ona si nejspíš to miminko skutečně přeje, touží po blízkosti a tak dále. Vzhledem k tomu, že v tomto věku už dívky mají menstruaci, z biologického hlediska není tak zvláštní, pokud je taková touha popadne," vysvětlil možné pohnutky dívky rodinný psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

"Někteří lidé, hlavně ti, kteří poté dělají pěstouny, mají potřebu mít stále další a další děti. Jsou to ti, kdo mají třeba deset dětí. A ti, kdyby měli volnou ruku, by si nejraději každý rok do pěstounské péče brali další dítě. Je možné, že z té dívky jednou vyroste přesně taková paní," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník na lidskou duši.

Show Výměna manželek se v Česku vysílá od roku 2005 a vystřídaly se v ní desítky rodin. Patří mezi nejsledovanější pořady, a to navzdory tomu, že čas od času vzbudí určité kontroverze kvůli účastníkům, kteří velmi často pochází ze sociálně neutěšených poměrů. V loňském únoru, kdy bylo odvysíláno pět premiérových dílů, byl průměrný podíl na sledovanosti 28,38 procenta v cílové skupině 15–54, reality show bodovala zejména u mladšího ženského publika 15–34 let (share 42,14 %).

Terka z Výměny manželek
Terka z Výměny manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.