Manuál pro očkované: Chovejte se stejně jako neočkovaní. Když jdete navštívit seniora, udělejte si test, apeluje Jiří Šinkora

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 11. 2021

V České republice za úterý přibylo 14 539 nových případů nákazy koronavirem. V nemocnicích je 3295 hospitalizovaných. Podle imunologa Jiří Šinkory jsou to čísla, která svědčí o tom, že jde o epidemii očkovaných i neočkovaných. Virus šíří neočkovaní i očkovaní, ti by se měli začít chovat zodpovědně. "Když se zeptám, proč se lidi vůbec nechrání, tak mi řeknou, že jsou očkovaní," uvedl imunolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že nechápe, že lidé ztratili ostražitost.

Česká republika bojuje s další vlnou koronaviru. Intenzita epidemie zaskočila řadu expertů i politiků, kteří se domnívali, že kvůli proočkovanosti a promořenosti se Česko nedostane na čísla z loňské zimy.

Celkem nemocnice hlásí více než 3295 hospitalizovaných s covidem-19, 462 pacientů je na JIP. Nově přibylo 336 hospitalizací. Za úterý je zatím nahlášeno 31 úmrtí. Záznamy o úmrtí se ale dohlašují zpětně, takže bilance může ještě růst. Třeba minulý týden v pátek zemřelo 52 nakažených.

Imunolog Jiří Šinkora apeluje, že dokud očkovaní nepochopí, že jsou na stejné lodi s neočkovanými, tak bude situace v Česku špatná. Odborník zdůrazňuje, že na situaci se podepsalo i to, že část lidí si myslela, že očkováním udělali nějakou tečku za epidemií, to je ale nebezpečný mýtus.

"Když se podívám na nějaké oslavy či třídní srazy, tak mám pocit, že lidé úplně ztratili ostražitost. Když se zeptám, proč se vůbec nechrání a dělají mejdany, tak mi řeknou, že jsou očkovaní. Pak se lidé diví, že nosí domů infekce, je to respirační virus jako každý jiný, tak se nemohou divit, že se nakazí," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog, který má velké obavy o nejstarší lidi, kteří nejsou naočkováni.

"Musíme si uvědomit, že tady pořád máme 300 tisíc neočkovaných seniorů, kteří umřou úplně stejně jako loni. Spousta lidí uvěřila, že pro očkované to končí, proto tady máme tuhle vlnu," uvedl zkušený odborník, který volá po osobní odpovědnosti očkovaných. I oni by měli dál používat respirátory, dodržovat rozestupy, nechat se při některých příležitostech testovat.

"Když se ptáte na manuál, jak se chovat, tak říkám, že očkovaní by se měli při kontaktu chovat úplně stejně jako neočkovaní. Pokud bych já šel za seniorem do nemocnice či do domova důchodců, tak se musím krýt. Každý senior by se měl naočkovat, ti, kteří mají dvě dávky by si měli nechat dát třetí. Znovu opakuji, že pokud jako očkovaný půjdu navštívit seniora, tak si předem udělám test. Snad mi moje babička stojí za pár korun a za to, že si udělám test. Lidé by měli rozlišovat mezi očkováním, které chrání je samotné a pak si udělat PCR test, který chrání ty druhé," dodal pro ŽivotvČesku.cz imunolog, který zdůrazňuje, že pro očkované nic nekončí, naopak pokračuje.

"Největší průšvih tohoto podzimu je, že si očkovaní myslí, že jsou nejen chránění, ale i sterilní, že nemohou přenášet tuto respirační nemoc. To jsou takové časované bomby, dokonce bych řekl nevědomí vrazi. Tihle lidé jdou ke své babičce s přesvědčením, které jim vláda namluvila, že ji nemohou nakazit a oni ji nakazí. To je neuvěřitelně šílená situace, když člověk, který se v tom nevyzná, dostane dva nebo i tři ďobance do ramene a myslí si, že nikoho nenakazí. To je přesně ten důvod, proč se nám to takhle šíří a proč jsou infikováni ti senioři," vysvětlil Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz v minulosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.