Manžel viroložky Pekové: Epidemie skončí, až se viru nebude věnovat taková pozornost

Viroložka Soňa Peková
Viroložka Soňa Peková
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2020

Česko se s počtem pozitivních případů zařadilo k nejrizikovějším zemím v Evropě. Vláda se snaží zavádět opatření, která by měla být citlivá k chodu ekonomiky. Lidé se ale ptají, kdy přijde konec. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila manžela viroložky Soni Pekové, který pracoval jako epidemiolog. Miroslav Pek je v současnosti uznávaný lékař a má na věc poměrně zajímavý a přesvědčivý pohled.

"Pandemie skončí, jakmile poklesne virulence SARS-CoV-2, až se bude chovat jako všechny ostatní lidské koronaviry, nebo až vymizí z populace. Na to pak musí zareagovat lidé s právem rozhodovat. Tedy, že to onemocnění nevyžaduje takovou pozornost, jaká mu je věnována. Tedy ve chvíli, kdy se zjistí, že 99 lidí ze 100 nemá žádné klinické příznaky a že jsou jen laboratorně pozitivní. Jinými slovy až to onemocnění ztratí význam, protože zatím se trasují kontakty, které nemají onemocnění, ale jsou laboratorně pozitivní," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz manžel známé viroložky Miroslav Pek.

Podle přesnějšího vysvětlení Peka se počet pozitivních případů zjišťuje na základě PCR testu. Což znamená, že kdo má v sobě vir, je nemocný. Podle uznávaného lékaře by ale měla existovat jasná definice případů (case definition - pozn. red). To znamená, že v tuto chvíli nakažení jsou všichni, kdo mají pozitivní test, ale přitom u těch lidí se liší průběh onemocnění.

"Nemáme tisíce nakažených denně. Máme tisíce pozitivních s pozitivních nálezem na testu PCR," zdůraznil odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Miroslav Pek je přesvědčen, že virový druh SARS-CoV-2 je nebezpečný koronavir, ale není jediný na světě. Klinické případy v Česku sice narůstají a představují riziko ve smyslu, že může být zatížen zdravotnický systém, ale valná většina nakažených má mírný průběh nemoci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.