Manžel viroložky Pekové: Počty nakažených mohou mít odchylku kvůli kontaminaci, říká
Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl za úterý na rekordních 4457 pozitivních případů. V pátek bude představen jasný plán na další opatření, která už nebudou tolik benevolentní, ale naopak výrazně tvrdší. Česko se aktuálně řadí k nejhorším státům v Evropě, pokud jde o počty nakažených. Manžel viroložky Soni Pekové pro ŽivotvČesku.cz nastínil, že počty pozitivních případů mohou být zkreslené.
Podle vysvětlení Peka se počet pozitivních případů zjišťuje na základě PCR testu. Což znamená, že kdo má v sobě vir, je označen jako "nemocný". Podle uznávaného lékaře by ale měla existovat jasná definice případů (case definition - pozn. red). To znamená, že v tuto chvíli jsou nakaženi všichni, kdo mají pozitivní test, ale přitom u se u těchto lidí průběh onemocnění diametrálně liší.
Pokud jde o čísla, může docházet k nepřesnostem. "Je otázkou, jak jsou vyšetření spolehlivá. Jestli opravdu vykazují pozitivitu, zda nemohou být ovlivněna kontaminacemi v laboratořích, ke kterým časem může docházet. Nebo jestli ty testy nemohou zachytit jiné nepatogenní koronaviry," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý epidemiolog a lékař Miroslav Pek.
Někdy se totiž nepřesnosti v laboratořích vyskytují. Stačí málo a jedna chyba může ovlivnit větší počet testů. "Jde tedy o to, jestli čísla - tedy počty pozitivních případů na základě PCR testu jsou doopravdy SARS-CoV-2, nebo zdali to nemůže být a může se to stát, že čím více se v laboratořích pracuje, může dojít ke kontaminaci například pozitivními kontrolami, nebo i jinými vzorky, pokud se analýzy neprovádí precizně. Testy teoreticky mohou »chytat« koronaviry, které nejsou cílem našeho zájmu. Jde tedy o to, zdali čísla opravdu odpovídají realitě," dodal Miroslav Pek zamyšlení, zda Česko má opravdu tak vysoký počet nakažených.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.