Manželka Bruce Willise poprvé od oznámení hercovy nemoci promluvila veřejně. Pro fanoušky neuvedla dobré zprávy

Bruce Willis
Bruce Willis
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 9. 2023

Modelka a manželka americké herecké legendy Bruce Willise (68) Emma Heming Willisová (45) vystoupila na veřejnosti poprvé od doby, co byla hercovi začátkem letošního roku diagnostikována demence. V exkluzivním rozhovoru v ranní televizní show Today promluvila o stavu svého manžela a s touhou šířit osvětu kolem frontotemporální degenerace (FTD) rozebrala i symptomy tohoto zákeřného onemocnění. Na svém Instagramu také sdílela video, jehož obsah sděluje, že na tento druh demence bohužel neexistuje lék.

Dvojnásobná matka, modelka a podnikatelka Emma Heming Willisová v pondělí poskytla v americké ranní show Today exkluzivní rozhovor o degenerativním onemocnění FTD, jímž trpí její manžel a herecká hvězda Bruce Willis. Emma do studia přišla spolu s generální ředitelkou Asociace pro FTD Susan Dickinsonovou, aby zahájila Světový týden povědomí o FTD.

Během rozhovoru promluvila manželka herce o jeho aktuálním zdravotním stavu a životě s tímto těžkým degenerativním onemocněním. "Demence je těžká. Je to těžké jak pro diagnostikovanou osobu, tak i pro její rodinu. Je to stejné pro Bruce, pro mě, pro naše holky... říká se, že je to rodinná nemoc, a tak to opravdu je," řekla Emma s tím, že si přeje, aby ostatní lidé se stejným osudem uměli pečovat o své blízké s touto diagnózou. Dále také sdělila, že si není jistá, jestli si je její manžel vědom svého stavu. "Je těžké to poznat," uvedla.

Na svém Instagramu sdílí manželka hvězdy Smrtonosné pasti krátká videa, která šíří povědomí o FTD. V jednom z nich se uvádí, že na onemocnění, které postihuje přední a temporální laloky mozku, neexistuje v dnešní době léčba ani zázračný lék. Přesto se Emma Heming Willisová nevzdává a snaží se spolu se špičkovými odborníky poskytnout Bruceovi tu nejlepší možnou péči.

V březnu 2022 oznámila Willisova rodina veřejnosti, že Bruce trpí afázií, tedy poruchou řeči, což ho vedlo k odchodu z herecké branže. Letos v únoru rodina aktualizovala informace o hercově zdravotním stavu a oznámila, že mu byla diagnostikována frontotemporální demence. FTD se od známější formy demence - Alzheimerovy choroby - liší v několika ohledech. Postihuje totiž jinou část mozku.

"Může to ovlivnit řeč, chování, osobnost a to, čemu říkáme výkonné fungování, tedy schopnosti, které pomáhají plánovat dopředu a dosahovat cílů," uvedla v show Today Susan Dickinsonová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.