Reklama:

Manželka ke stolu přinesla slovenské zvyky, říká Jiří Adamec a těší se na sváteční atmosféru po boku Jany Adamcové

Režisér Jiří Adamec a jeho manželka Jana Adamcová
Režisér Jiří Adamec a jeho manželka Jana Adamcová
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 12. 2021

Moderátorka a bývalá mluvčí úřadu vlády Jana Adamcová (49) vyrazila těsně před Vánocemi na výlet do Říma, její manžel Jiří Adamec (73) se zase těší, až si všichni sednou k jednomu stolu. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, jak nejkrásnější večer v roce s manželkou a dětmi probíhá. "U našeho štědrovečerního stolu sedí i rodiče mé manželky, takže babička s dědou přináší slovenské tradice," prozradil pro ŽivotvČesku.cz režisér.

Reklama:

Pane režisére, Vánoce jsou spojené s pohádkovými klasikami a řadou krásných českých filmů. Umíte si je ale vychutnat jako divák, nebo na všechny pohádky koukáte přísným profesionálním okem?

Reklama:

Snažím se vše prožívat jako divák a zkouším se nedívat profesionálníma očima, ať už jde o divadlo, televizi či jdu do kina. Protože ten dojem pro diváka je úplně jiný než pro režiséra. Pokud se ptáte na vánoční filmy, tak se velmi rád dívám na poslední věci, které dělal režisér Jiří Strach, mohu jmenovat určitě pohádku Anděl Páně.

Pohádky i pro dospělého člověka znamenají návrat do dětství. Když se otočíte zpět v čase, můžete prozradit nějaký vánoční dárek, který vaše dětské oči opravdu rozzářil?

Jako kluk jsme dostal hokejku. Druhý den jsem ji vzal na led a kamarád mi ji omylem okamžitě zlomil, neradoval jsem se z ní dlouho (usmívá se).

Jak Štědrý den vypadá ve vaší rodině nyní? Vaše manželka byla intenzivně vytížená jako mluvčí vlády, nyní ji přeci jen čeká volnější období a před Vánoci odjela na výlet do Říma. Stihla se postarat o cukroví?

Moje žena není vášnivá kuchařka ani cukrářka (lehce se usmívá), naštěstí mám vynikající spolupracovnici ve štábu, pomocnou režisérku Pavlu, která miluje pečení a navíc to opravdu umí. Ráda členům štábu cukroví rozdává, tak se dostane i na mě.

Když jsme u toho jídla, předpokládám, že u vaší štědrovečerní večeře se hodně prolínají česko-slovenské prvky a tradice, že?

Z části je to klasika, podává se kapr se salátem, případně máme file se salátem a pro děti děláme bramborovou kaši. Máte pravdu, že jsme napůl slovenská rodina, manželka pochází ze Slovenska, tak na štědrovečerním stole nemůže chybět kapustnica. Na stole nesmí chybět také tzv. bobaľky. To jsou takové dukátové buchtičky, ale s mákem a švestkami. Manželky tatínek i maminka jsou Slováci, manželka k nám do rodiny přinesla slovenské zvyky. U našeho štědrovečerního stolu sedí i rodiče mé manželky, takže babička s dědou hlídají, aby byly dodrženy i slovenské tradice.

Když se pořádně najíte, vyrazíte s manželkou na procházku večerní Prahou a skončíte někde na půlnoční mši? Nebo raději jste v klidu doma a vychutnáváte si vánoční pohodu?

Máme vždy tendenci, že večer půjdeme na procházku, ale většinou na to už nedojde. Moje žena je profesionální chodec, ta se zvedne kdykoliv a je schopná jen po Praze denně našlapat deset kilometrů, ale na ten Štědrý den k tomu většinou nedojde.

Vy máte štěstí, že na Vánoce budete s milovanou rodinou. Ale bohužel řada lidí bude na Vánoce osamocena a do životů spoustě lidem vstoupila koronavirová epidemie. Mnoho lidí řeší, zda vůbec jít navštívit třeba prarodiče... Co vzkázat lidem, kteří budou trpět tíhou samoty?

Všichni musíme vydržet a chovat se rozumně, řekl bych přímo moudře. Musíme se chovat tak, abychom se co nejdříve zbavili toho, co nás tíží a doufat, že to všechno dobře dopadne.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: